Pożar na Teneryfie nadal poza kontrolą. Władze zapewniają, że turyści są bezpieczni

2023-08-19, 16:16

Pożar na Teneryfie nadal poza kontrolą. Władze zapewniają, że turyści są bezpieczni
Władze Teneryfy oficjalnie poinformowały biura podróży, że infrastruktura turystyczna na tej hiszpańskiej wyspie nie została dotknięta przez pożar. Foto: PAP/EPA/Alberto Valdes

"Nie ma ryzyka dla turystów przebywających na wyspie" - głosi komunikat władz Teneryfy. Władze oficjalnie poinformowały biura podróży, że infrastruktura turystyczna na tej hiszpańskiej wyspie nie została dotknięta przez pożar, który wybuchł w środę i nie został jeszcze opanowany.

Pożar wybuchł w górach Arafo na południowym wschodzie Teneryfy i na skutek wysokiej temperatury oraz silnych wiatrów szybko się rozprzestrzenił. W sobotę objął północną część wyspy; z wielu tamtejszych gmin ewakuowano mieszkańców - poinformowała straż pożarna na platformie X, dawnym Twitterze.

Ewakuacja mieszkańców

Zgodnie z ostatnimi oficjalnymi doniesieniami, ogień strawił już ponad 5 tys. ha lasów na terenie 11 gmin. Do soboty ewakuowano lub pozostaje w domach ze względu na złą jakość powietrza 7600 osób - poinformował Czerwony Krzyż.

W poniedziałek z władzami Teneryfy spotka się pełniący obowiązki premiera Hiszpanii Pedro Sanchez.

- Jeszcze nigdy dotąd nie odnotowano na Wyspach Kanaryjskich pożaru o takich rozmiarach - twierdzi straż pożarna. W gaszeniu ognia uczestniczy ponad 400 żołnierzy i strażaków wyposażonych w ponad 50 wozów strażackich i ponad 20 śmigłowców.

Walka z pożarami

Największym problemem w walce z żywiołem, jak twierdzą ekipy strażackie, są silne podmuchy wiatru zmieniające kierunek przesuwania się ognia, a także duże wysuszenie ściółki w lasach kanaryjskiej wyspy.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez przestrzegł już kilka tygodni temu, że wraz z rosnącymi temperaturami należy być przygotowanym na ponad 40-stopniowe upałów, a wraz z nimi wzrostu ryzyka pożarowego.

Mówił, że w lipcu z powodu licznych pożarów spłonęło w Hiszpanii ponad 80 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Polecane

Wróć do strony głównej