more_horiz
Wiadomości

Pożary trawią Hiszpanię i Portugalię. Temperatura nie schodzi poniżej 40 stopni

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 04:36
Powracająca w piątek nad Półwysep Iberyjski fala tropikalnych upałów doprowadziła do kilkudziesięciu pożarów w Hiszpanii i Portugalii. W sumie w lipcu w obu krajach spłonęło ponad 125 tys. hektarów lasów i łąk.
W lipcu spłonęło ponad 125 tys. hektarów lasów i łąk
W lipcu spłonęło ponad 125 tys. hektarów lasów i łąkFoto: Ivan Lopez / Zuma Press / Forum

Na kanaryjskiej wyspie Teneryfa, jak podały w piątek wieczorem władze regionu, pojawił się nowy pożar, który strawił już ponad 800 hektarów lasów, w tym drzewostany w narodowym parku Teide.

Temperatura nie schodzi poniżej 40 stopni

W piątek premier Hiszpanii Pedro Sanchez przestrzegł, że wraz z rosnącymi temperaturami w sobotę należy oczekiwać ponownie ponad 40-stopniowych upałów, a wraz z nimi wzrostu ryzyka pożarowego.

Dodał, że w lipcu z powodu licznych pożarów spłonęło w Hiszpanii ponad 80 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych.

Tymczasem po portugalskiej stronie granicy trwa walka z dużym pożarem lasów w okolicach miejscowości Murca. W ciągu dnia temperatura przekraczała tam 40 st. C, a także wiał chwilami porywisty wiatr, utrudniający przewidzenie kierunku przesuwania się ognia.

W piątek obrona cywilna Portugalii podała, że w efekcie utrzymujących się od 7 lipca masowych pożarów zginęły trzy osoby, a 221 zostało rannych. Liczbę pożarów określono na ponad 1700, a obszar pochłonięty przez żywioł oszacowano wstępnie na 45 tys. ha.

Wina człowieka

Dużych rozmiarów pożar, który w gminie Ateca, na północnym wschodzie Hiszpanii spustoszył od poniedziałku do piątku ponad 14 tys. hektarów lasów i łąk spowodowała spółka Land Life zajmująca się zalesianiem, podała w komunikacie dyrekcja tej firmy.

Jej władze sprecyzowały, że ogień pojawił się podczas kopania dołów pod sadzonki drzew. Źródłem pożaru, jak podano w komunikacie, mogła być koparka, którą operował współpracownik firmy Land Life.

Szef hiszpańskiego oddziału tej spółki Francisco Purroy w zamieszczonym na stronie Land Life komunikacie wyjaśnił, że firma nie tylko szybko zgłosiła straży pożarnej pojawienie się pożaru, ale wszczęła też dochodzenie dotyczące okoliczności tragedii.
Purroy wyjaśnił, że prace służące przygotowaniu gleby pod sadzonki drzew prowadzone były na bardzo wysuszonym terenie podczas upałów, a warunki określił mianem "ekstremalnych".

***

Bieżący rok, w szczególności czerwiec i lipiec, obfituje w Hiszpanii w liczne pożary lasów i nieużytków rolnych. Od stycznia spłonęło tam ponad 200 tys. drzewostanów oraz łąk.

as

Zobacz także

Zobacz także