more_horiz
Wiadomości

Fala upałów w Europie. Płoną lasy w Hiszpanii i Włoszech. Ostrzeżenia dla turystów

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 12:02
Europę nawiedziła fala upałów. W Hiszpanii, Włoszech, Grecji oraz Francji spłonęły lasy, a w Portugalii zanotowano już przeszło 1000 zgonów w związku z upałami. W Anglii z kolei padł rekord temperatur. Pojawiły się tam utrudnienia na kolei i problemy z dojazdem na lotniska. W związku z trudną sytuacją pojawiły się liczne ostrzeżenia dla turystów.
Europa zmaga się z falą upałów. Płoną lasy w Hiszpanii, Grecji i Włoszech. Ostrzeżenia dla turystów
Europa zmaga się z falą upałów. Płoną lasy w Hiszpanii, Grecji i Włoszech. Ostrzeżenia dla turystówFoto: PAP/EPA/YANNIS KOLESIDIS, windy.com

Europa od blisko dwóch tygodni zmaga się z ekstremalnymi temperaturami. Z powodu upałów i pożarów mówi się już o tysiącach ofiar. Walkę z żywiołem w Hiszpanii i Grecji utrudnia silny wiatr. Polscy turyści, którzy wybierają się na wakacje za granicę powinni zapoznać się z ostrzeżeniami. Komunikaty pojawiły się na stronach internetowych choćby portów lotniczych w Anglii, czy polskiej ambasady w Atenach.

Eksperci podkreślają, że obecna sytuacja meteorologiczna to niestety efekt zmiany klimatu, a w przyszłości podobnych zdarzeń może być znacznie więcej.   

Wielka Brytania: padł rekord temperatur 

Słupki rtęci we wtorek przekroczyły 40 stopni Celsjusza. Niektóre miejsca w Zjednoczonym Królestwie były jednymi z najgorętszych na Ziemi. Z tego powodu wystąpiły utrudnienia na kolei oraz problemy z dojazdem na podlondyńskie lotniska. Nie kursowały Gatwick Express oraz linia kolejowa Thameslink. Sytuacja powoli się stabilizuje. Temperatura dziś już znacznie spadła i wynosi około 25 stopni Celsjusza.

W rozmowie z BBC brytyjski minister ds. transportu Grant Shapps przyznał, że infrastruktura zbudowana w czasach wiktoriańskich po prostu nie jest przygotowana, aby wytrzymać ekstremalne temperatury.

Na dalekich, wschodnich przedmieściach Londynu wybuchł pożar. Pochłonął kilka domów i potężne połacie łąki w Wennington. Ogień pojawił się też w kilku innych miejscach wokół stolicy, na przykład w Dartford, a także w przedszkolu w Milton Keynes. Na szczęście nikt nie zginął. Wrzosowiska i łąki Anglii oraz Walii deszczu nie widziały od dawna, ziemia jest wysuszona - donosił korespondent Polskiego Radia z Londynu Adam Dąbrowski.

W mediach społecznościowych pojawiło się też nagranie szalejących pożarów w okolicach Dartford.

Pożary trawią okolice Aten w Grecji

Kilkaset osób ewakuowano w związku z pożarami w pobliżu Aten. Z ogniem walczy prawie 500 strażaków dysponujących 120 pojazdami gaśniczymi. W akcji uczestniczą 3 samoloty i 4 helikoptery. Prowadzenie akcji gaśniczej utrudnia silny, zmieniający kierunek wiatr. W porywach jego prędkość dochodzi do 80 kilometrów na godzinę.
Pożar wybuchł w Penteli. Miejscowość położona 27 kilometrów od centrum stolicy Grecji ma około 29 tysięcy mieszkańców. Ogień zniszczył tam 10 domów. Na części obwodnicy Aten wstrzymano ruch pojazdów. 

Strażacy walczyli z żywiołem w okolicach miasta Penteli w Grecji. Mieszkańcy zostali ewakuowani Strażacy walczyli z żywiołem w okolicach miasta Penteli w Grecji. Mieszkańcy zostali ewakuowani

W ciągu minionej doby w Grecji pożary były gaszone w 117 miejscach. Władze w Atenach zaapelowały do innych państw europejskich o pomoc i wysłanie strażaków.
Polska ambasada w Atenach zwróciła się do rodaków przebywających w Grecji z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności.

Gigantyczne straty w Hiszpanii z powodu pożarów

W trakcie utrzymującej się od blisko tygodnia fali upałów na terenie Hiszpanii spłonęło ponad 60 tys. hektarów lasów i łąk - oszacowały władze wspólnot autonomicznych tego kraju, cytowane przez media. We wtorek wieczorem rząd Galicji, na północnym zachodzie, podał w komunikacie, że od czwartku tropikalne upały przyczyniły się do wybuchu pożarów, które łącznie strawiły już ponad 20 tys. hektarów drzewostanów oraz łąk. Jedną z najbardziej doświadczonych wspólnot autonomicznych jest Kastylia i Leon, na zachodzie Hiszpanii, gdzie spłonęło prawie 30 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych, głównie w prowincji Zamora. 

Z opublikowanych we wtorek wieczorem danych obrony cywilnej wynika, że szybko postępujący żywioł zabił w tej prowincji dwie osoby oraz zranił 15. W nocy z wtorku na środę duże pożary występują również w Estremadurze, Andaluzji, Asturii oraz w Katalonii. Służby twierdzą, że spodziewany w środę wzrost temperatury powietrza w Hiszpanii wraz z silnymi wiatrami będzie stanowił czynnik utrudniający ekipom strażackim walkę z żywiołem.

Pożary pochłonęły hektary lasów w Galicji w północnej Hiszpanii Pożary pochłonęły hektary lasów w Galicji w północnej Hiszpanii

Płonie Toskania we Włoszech

Około 200 osób ewakuowano we wtorek wieczorem w rejonie miasta Lukka w Toskanii z powodu pożaru. W płomieniach stanęło tam około 500 hektarów lasów i zarośli. "To będzie długa i trudna noc dla strażaków" - napisał w mediach społecznościowych gubernator regionu Eugenio Giani.
Pożar ogarnął wzgórza w miejscowości Massarosa w historycznej krainie o nazwie Versilia. Jako krytyczną ocenia się sytuację w osadach Gualdo i Fibbialla. Spłonęło tam siedem domów. Front pożaru ma około kilometra długości. Osoby ewakuowane spędzą noc w siedzibie gimnazjum. Do walki z żywiołem wezwano zastępy straży pożarnej i pojazdy także z Lombardii i Emilii-Romanii.

Stacja ABC News opublikowała wstrząsające wideo z Hiszpanii, na którym widać jak przerażeni pasażerowie pociągu zostali otoczeni z obu stron przez szalejące pożary. Na szczęście mogli kontynuować podróż i nikt nie został ranny.

Upały odczuwalne są we Francji

We Francji odnotowano nowe, rekordowo wysokie temperatury w 64 miejscowościach. Większość z nich leży na zachodnim wybrzeżu Atlantyku, gdzie temperatury przekroczyły 40 stopni Celsjusza. W kilku miejscowościach doszło do pożarów lasów. w południowo-zachodniej części kraju.  Najwyższą temperaturę odnotowano we Francji w 2019 roku. Rekord, który padł wówczas w miejscowości Verargues, na północny wschód od Montpellier na południu kraju, wyniósł 46 stopni Celsjusza.

Czytaj także:

Tysiące zgonów w Portugalii

W Portugalii zanotowano przeszło tysiąc zgonów w związku z trwającymi tam upałami. Zaczęły się prawie dwa tygodnie temu, a temperatura przekroczyła 40 stopni. Portugalska Dyrektor Generalny do spraw Zdrowia Graça (czyt. Grasa) Freitas powiedziała, że Portugalia należy do krajów najbardziej narażonych na skutki ekstremalnych upałów. Powinniśmy być lepiej przygotowani na okresy wysokich temperatur - dodała dyrektor. 

W poniedziałkowe popołudnie w północnej Portugalii nasiliły się pożary, trawiące ten kraj od ponad tygodnia. W dystrykcie Vila Real w ogniu zginęło starsze małżeństwo podróżujące samochodem. Z dochodzenia wynika, że podróżująca autem para seniorów została zaskoczona przez żywioł i nie udało im się uciec. Samochód wraz z pasażerami spłonął. W poniedziałkowe popołudnie w całym kraju z powodu ognia nieprzejezdnych było kilkadziesiąt dróg, w tym dwie autostrady, m.in. trasa prowadząca do Guardy.

IAR, PAP, BBC, ABC News

ASP

Zobacz także

Zobacz także