more_horiz
Wiadomości

Katastrofalna susza i pożary. Na południu Europy rozpoczyna się wyjątkowo niebezpieczny sezon

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 18:21
Jak donosi Euronews, kraje południowej Europy może czekać w tym roku najgorsza w historii susza oraz wyjątkowo niebezpieczny i wydłużony sezon pożarów. - Unia Europejska już teraz finansuje wysyłanie strażaków i sprzętu gaśniczego do Grecji - poinformował wiceszef KE Marosz Szefczovicz.
Południe Europy może czekać najgorsza w historii susza i wydłużony sezon pożarów
Południe Europy może czekać najgorsza w historii susza i wydłużony sezon pożarówFoto: PAP/AA/ABACA

- Od roku 2017 obserwujemy w Europie szczególnie intensywne pożary lasów i niestety w roku 2022 sezon pożarów może wpisać się w ten trend - oznajmił Szefczovicz.

Upały, susza, pożary

Zmiany klimatyczne, wysokie temperatury, przedłużające się susze sprzyjają pożarom. W 2021 roku z powodu rekordowych fal upałów katastrofalne pożary nawiedziły wiele krajów południa Europy i wybrzeży Morza Śródziemnego w tym Włochy, Grecję, Francję, Albanię Macedonię Północną, Grecję, Hiszpanię, Turcję czy Liban - przypomina Euronews.

W tym roku rząd Włoch ogłosił już stan wyjątkowy dla pięciu regionów z powodu suszy, susza grozi też całej Portugalii po najgorętszym maju od 92 lat.

Szefczovicz uważa, że na dłuższą metę Europa musi nauczyć się lepszego wykorzystywania wody i gospodarowania gruntami, które nie będzie ich wyniszczać oraz zainwestować w uprawę zbóż odpornych na suszę. 

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także