more_horiz
Wiadomości

Fala upałów przed nami. Strażacy ostrzegają przed pożarami lasów

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 13:54
Straż Pożarna ostrzega przed długotrwałymi upałami, które mogą skutkować pożarami lasów. W miniony weekend strażacy odnotowali ponad półtora tysiąca pożarów w całym kraju. Ponad pół tysiąca interwencji dotyczyło płonących lasów i traw.
Straż Pożarna ostrzega przed pożarami lasów
Straż Pożarna ostrzega przed pożarami lasówFoto: shutterstock/yerv

Najwięcej pracy strażacy mieli w województwach śląskim i mazowieckim - powiedziała Monika Nowakowska-Brynda z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. - To były pożary wielkoobszarowe, które były na obszarze powyżej kilkunastu, kilkudziesięciu hektarów. Takie pożary, które już wymagają interwencji samolotów Lasów Państwowych, a nawet śmigłowców z zasobnikami, tak zwanych Bambi Bucket, czyli dostarczanie wody na większe odległości. Wiąże się to z tym, że mamy do czynienia z pożarami bardzo poważnymi - powiedziała Monika Nowakowska.

"Wbierajmy inne miejsca niż las"

W trakcie suszy można bardzo łatwo zaprószyć ogień, dlatego Monika Nowakowska-Brynda dodaje, by w najbliższym czasie najlepiej nie chodzić do lasu. - Przede wszystkim wybierajmy do wypoczynku inne miejsca. Ograniczmy przebywanie w lasach, ograniczmy ewentualnie do szybkich, krótkich spacerów. Nie do rozbijania obozowisk, a jeżeli już, to żeby były one silnie strzeżone. Przed każdym wejściem do lasów mamy tabliczki co wolno, co jest zabronione. Przestrzegajmy tych zasad, a będziemy się cieszyli lasami jak najdłużej - powiedziała Monika Nowakowska-Brynda.

Według prognoz upały potrwają co najmniej do końca tygodnia. Najgoręcej ma być w czwartek, kiedy temperatura w wielu rejonach Polski może osiągnąć 35 stopni Celsjusza.

Posłuchaj
00:22 11811762_2.mp3 Monika Nowakowska-Brynda: wybierajmy do wypoczynku inne miejsca niż las (IAR)

Czytaj więcej:

Posłuchaj
00:21 11811762_1.mp3 Monika Nowakowska-Brynda: to były pożary wielkoobszarowe, które były na obszarze powyżej kilkunastu, kilkudziesięciu hektarów (IAR)

nj 

Zobacz także

Zobacz także