Nowy pakt senacki już nie działa? Część kandydatów opozycji będzie walczyć przeciw sobie

Ogłoszony ostatnio pakt zakłada, że w wyborach do Senatu we wszystkich okręgach partie opozycji wystawią wspólnych kandydatów. Okazuje się, że nowe porozumienie już przestaje działać.

2023-08-23, 10:56

Nowy pakt senacki już nie działa? Część kandydatów opozycji będzie walczyć przeciw sobie
W Senacie pracuje 100 senatorów, to niższa izba polskiego Parlamentu. Foto: Twitter.com/@PolskiSenat

O problemach z paktem senackim w dwóch lubelskich okręgach informuje "Gazeta Wyborcza". Jak przekazano w Chełmie i Zamościu senackiego porozumienie już nie ma funkcjonuje i kandydaci opozycji wystartują przeciwko sobie.

Pakt podpisali w miniony czwartek liderzy Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Lewicy i Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski". Dokument stanowi, że kandydaci opozycji (oprócz Konfederacji) wystawią po jednym kandydacie w każdym ze stu okręgów wyborczych, by uzyskać jak największą liczbę mandatów w izbie wyższej.

Rozłam paktu na Lubelszczyźnie

Pakt senacki przestał już istnieć na Lubelszczyźnie - wynika z informacji "Gazety Wyborczej". W okręgu zamojskim i chełmskim na Lubelszczyźnie politycy opozycji będą przeciwko sobie.

Arkadiusz Bratkowski z PSL, który zamierza startować w okręgu zamojskim, i Rafał Stachura z okręgu chełmskiego wystartują z własnych komitetów przeciwko kandydatom paktu.

REKLAMA

Jak stwierdził Bratkowski w rozmowie z GW, jeszcze dzień przed ogłoszeniem paktu senackiego był pewien, że to on zagra na Zamojszczyźnie pierwsze skrzypce. Jednak w czwartek okazało się, że kandydatem paktu będzie Marek Lipiec z KO. Bratkowski z tego powodu zarejestruje własny komitet wyborczy.

"Jestem wolnym człowiekiem"

– Na nikogo się nie obrażam. Ani na PSL, ani na kogokolwiek. Jestem przecież wolnym człowiekiem, dlatego startuję i wiem, że wygram – powiedział polityk PSL.

"GW" wskazuje, że również w okręgu chełmskim kandydat paktu Józef Zając będzie miał konkurenta z opozycji: Rafała Stachurę, współwłaściciela dużego gospodarstwa rolnego.

Pod koniec lutego przedstawiciele: KO, Polski 2050, Nowej Lewicy, PSL oraz Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski" podpisali deklarację zawarcia w najbliższych wyborach parlamentarnych tzw. paktu senackiego. Zakłada on, że ugrupowania te nie będą wystawiać przeciw sobie kandydatów w wyborach do Senatu, ale we wszystkich okręgach wystawią wspólnych kandydatów.

REKLAMA

Druga edycja porozumienia

W czwartek liderzy opozycji ogłosili, że prace nad drugą edycją paktu senackiego zostały zakończone. Według ustaleń paktu senackiego PSL obsadzi swoich kandydatów do Senatu w 21 okręgach, PO - w 51, Lewica ma 15 miejsc, Polska 2050 - 8 kandydatów, Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski - 3 kandydatów, będzie jeden kandydat bezpartyjny - senator Krzysztof Kwiatkowski (okręg 24 Łódź) oraz jeden kandydat startujący poza paktem, jednak nieformalnie popierany przez wszystkie ugrupowania poprzez niewystawienie przeciwko niemu kontrkandydata. Jest nim obecny senator niezależny Jan Maria Jackowski (okręg nr 39, Ciechanów). Jackowski w ubiegłym roku został usunięty z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Czytaj także:

pg,GW,TVPinfo,pap

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej