Ekspert PIE: wejście Polski do UE przełamało wieloletni, negatywny trend na rynku pracy
Polskie firmy oferują nie tylko konkurencyjne produkty, ale także usługi do krajów UE. A to przez ostatnią dekadę, pomimo kryzysu z roku 2008 i pandemii, dało mocne podstawy do zmniejszenia poziomu bezrobocia do obecnego, rekordowo niskiego poziomu 5 procent (wg. GUS i Powiatowych Urzędów Pracy) - powiedział Paweł Śliwowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2023-08-28, 17:00
Gość audycji przypomniał, że wg. Eurostatu bezrobocie w Polsce jest na poziomie 2,7 procent, czyli jest na drugim miejscu po Malcie spośród krajów UE.
Ale decydujące znaczenie dla obecnego silnego rynku pracy, było wejście Polski do Unii Europejskiej. To otwarcie unijnego rynku dało silny impuls dla ekspansji polskich firm, ale drugą, negatywną stroną było zjawisko masowej emigracji zarobkowej Polaków.
Ponieważ polska gospodarka jest mozaiką wielu branż i nie jest monokulturą, nie poniosła tak dużych strat jak np. Hiszpania i Grecja z powodu COVID-19 bardzo zależnych gospodarczo od turystyki. Uzależnienie krajów naszego regionu od jednej branży np. Słowacji od motoryzacji spowodowało, że wolniej niż Polska wychodziły z pandemicznej recesji.
Ekspert PIE przypomniał, że programy osłonowe PFR w postaci różnego typu tarcz finansowych odniosły oczekiwany skutek, bo nasz kraj uratował w ten sposób tysiące firm i miliony miejsc pracy, a takich programów pomocowych zabrakło w w większości krajów UE.
REKLAMA
Ważnym czynnikiem jest to, że coraz więcej firm z Zachodu inwestuje w Polsce, która przestaje być tylko montownią, lecz staje się producentem ważnych podzespołów np. baterii elektrycznych, mikroprocesorów (duża inwestycja Intela), centrem obliczeniowym dla takich firm jak: Google, Microsoftu i Netflix. Powstają one w naszym kraju, bo mamy wielu ekspertów od IT i to też korzystnie wpływa na nasz rynek pracy.
Problemem na przyszłość będzie podtrzymanie obecnego, silnego rynku pracy, co z powodu demograficznych będzie wymagało zwiększenia aktywności zawodowej różnych grup np. seniorów. Otwarcia naszego rynku pracy na imigrantów zarobkowych. Kobiety są dziś tą grupą pracowników, która jest dziś najchętniej zatrudniania przez pracodawców, co jest jednym z głównych czynników, że rekordowa liczba Polaków jest aktywna zawodowo.
Audycję prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jej wysłuchania.
Posłuchaj
REKLAMA
PR24/PR1/Błażej Prośniewski/sw
REKLAMA