W Lublinie odkryto cmentarz z czasów średniowiecza. "Siedem nieznanych pochówków"
Podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie Reduty Tadeusza Kościuszki, która znajduje się w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie, natrafiono na nieznany dotąd cmentarz z XII-XIII wieku.
2023-08-30, 05:40
O najnowszych odkryciach w Lublinie poinformował we wtorek, 29 sierpnia 2023 roku, dr Rafał Niedźwiadek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, kierownik prac archeologicznych na terenie Reduty Tadeusza Kościuszki.
Część większej nekropoli? Cmentarz epidemiczny?
Wśród znalezisk badacz wymienił przede wszystkim nieznane dotąd cmentarzysko z XII-XIII wieku. – Na niewielkim fragmencie, bo 3 na 4 metry, odkryliśmy siedem pochówków, które prawie wszystkie były ułożone równolegle do siebie. Nie wiemy, czy będzie to większy czy malutki cmentarzyk, a może mamy do czynienia z epizodem w postaci cmentarza epidemicznego – mówił lubelski archeolog.
Jak podkreślał na wtorkowym spotkaniu dr Rafał Niedźwiadek, warto "zaszczepić myśl, że nie tylko Stare Miasto i Śródmieście, ale także inne dzielnice, jak Sławinek (dzielnica, w której znajduje się Ogród Botaniczny UMCS – przyp. red.) były istotne w kształtowaniu się Lublina". – Chodzi tu zarówno o czasy najdawniejsze, pierwszych rolników, jak i wtedy, kiedy okrzepło państwo polskie – dodawał.
Oprócz tego na terenie dawnego cmentarzyska znaleziono także średniowieczną biżuterię w postaci fragmentów kolczyków tzw. zausznic i kabłączków skroniowych.
REKLAMA

Reduta Tadeusza Kościuszki
Podczas prac prowadzonych w uniwersyteckim ogrodzie botanicznym odkryto również fragmenty murów dworu obronnego z XVI-XVII wieku.
- Kościuszko, budując swoją Redutę, rozebrał ten budynek całkowicie albo go już nie zastał. Zaskakujące jest, jak tak masywny dwór można było rozebrać, nie pozostawiając śladu. Może dwór Kościuszków został z niego zbudowany, skoro datujemy go na połowę XVIII wieku? – zastanawiał się dr Rafał Niedźwiadek.
Reduta Tadeusza Kościuszki to jedyne zachowane dzieło ziemnego budownictwa obronnego w Polsce, którego autorem i inicjatorem był naczelnik insurekcji z 1794 roku. W latach 1790-1792 Tadeusz Kościuszko był komendantem garnizonu Lublin. Reduta miała służyć do obrony miasta w czasie wojny polsko-rosyjskiej w 1792 roku prowadzonej w obronie Konstytucji 3 Maja.
Trzy lata temu fortyfikacja została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków jako jedyny w Polsce obiekt zaprojektowany przez Kościuszkę.
REKLAMA
***
- Lublin. Odnaleziono pozostałości średniowiecznej baszty
- Pałac Saski. Odkryto tajemniczy tunel pod ruinami
***
Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. Radosław Dobrowolski przypomniał, że projekt "Reduta Tadeusza Kościuszki w obronie Konstytucji 3 Maja" realizowany jest od dwóch lat dzięki wsparciu finansowemu ministerstwa kultury.
REKLAMA
PAP/jp
REKLAMA