Reparacje wojenne. Mularczyk zapowiada: będę działał do momentu, gdy Niemcy rozpoczną uczciwy dialog z Polską

- Moje działania będą prowadzone do momentu gdy Niemcy rozpoczną z Polską uczciwy dialog na temat wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzone podczas II wojny światowej - napisał wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk na łamach "Polski - Metropolii Warszawskiej".

2023-09-01, 07:07

Reparacje wojenne. Mularczyk zapowiada: będę działał do momentu, gdy Niemcy rozpoczną uczciwy dialog z Polską
Konsekwencje wydarzeń zapoczątkowanych przez III Rzeszę 1 września 1939 roku były straszne. Warszawa 1945 roku była w zgliszczach. Foto: NAC

W piątek 1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, w dzienniku "Polska - Metropolia Warszawska" opublikowana została, nawiązująca do historii, wypowiedź Mularczyka.

"Najtragiczniejszy los spotkał naszą stolicę - Warszawę, którą niemieccy najeźdźcy zniszczyli w ponad 80 proc. a jej infrastrukturę w prawie 100 proc. W wyniku masowego ludobójstwa miasto straciło około 700 tys. mieszkańców i legło w gruzach. Podobny tragiczny los spotkał wiele polskich miast i wsi, które zostały splądrowane, zniszczone, a ich ludność wytępiona" - napisał wiceszef MSZ.

Jak ocenił, "wydarzenia te odcisnęły piętno na współczesnej historii Polski, a także wpłynęły na kształt powojennych relacji sąsiedzkich". "Tragiczne skutki wojny dotknęły każdą polską rodzinę i zepchnęły nasz kraj na dekady w obszar zacofania, biedy, ubóstwa, a w konsekwencji przyczyniły się do masowej emigranci zarobkowej" - dodał Mularczyk.

Czytaj również w TVP Info: Reparacje wojenne. Rabini z USA skomentowali żądania Polski

Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej

Mularczyk nawiązał również do polskich starań o uzyskanie reparacji wojennych od Niemiec. "Obecnie władze Republiki Federalnej Niemiec, mimo wygłaszanych deklaracji o woli pojednania z narodem polskim i zapewnieniom o skrusze za popełnione zbrodnie wojenne, odmawiają podjęcia jakiegokolwiek dialogu w sprawie reparacji, odszkodowań, zadośćuczynienia czy też restytucji zrabowanych dóbr kultury i zasobów bankowych. Do dziś, mimo składanych publicznie deklaracji i uchwały Bundestagu, nie został wzniesiony w Berlinie pomnik upamiętniający ofiary niemieckich zbrodni na narodzie polskim" - napisał.

Czytaj również w TVP Info: 

"Dokładnie rok temu, 1 września 2022 roku, w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, na Zamku Królewskim w Warszawie został zaprezentowany Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945. Rząd RP po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej podjął realne polityczne i dyplomatyczne działania zmierzające do uzyskania należnych reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska poniosła z powodu agresji i okupacji niemieckiej" - przypomniał wiceszef MSZ.

"Kwestia uregulowania kwestii reparacji odszkodowań i zadośćuczynienia od Niemiec była przedmiotem moich licznych spotkań z przedstawicielami wielu państw oraz była podnoszona na forach krajowych i międzynarodowych. Działania te będą prowadzone aż do momentu, gdy Niemcy rozpoczną z Polską uczciwy dialog na temat wypłaty odszkodowań" - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

Czytaj również: 

dn/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej