Trudna lekcja września 1939 roku. Historyk: trzeba liczyć na siebie i zawczasu przygotowywać się do wojny

- Trzeba w dużej mierze liczyć na siebie i przygotowywać się do wojny zawczasu. Problem z polską polityką w 1939 roku polegał na tym, że zbyt późno przestroiliśmy gospodarkę na tory wojenne. Nie ulega wątpliwości, że nie byliśmy najlepiej przygotowani do tej wojny - podkreślił w Polskim Radiu 24 historyk dr Krzysztof Rak. 

2023-09-01, 20:22

Trudna lekcja września 1939 roku. Historyk: trzeba liczyć na siebie i zawczasu przygotowywać się do wojny
Rekonstrukcja bitwy pod Mławą z kampanii wrześniowej 1939 roku . Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

84 lata temu o godz. 4.40 niemieckie lotnictwo rozpoczęło bombardowanie Wielunia, miasta położonego w pobliżu granicy z III Rzeszą. Atak nastąpił pięć minut przed ostrzałem polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte, co oficjalnie uznaje się za początek II wojny światowej.

Polsce nie pomogły zobowiązania sojusznicze Wielkiej Brytanii i Francji, a nasz kraj był zbyt słabo przygotowany do wojny, by mógł się obronić przed niemieckim agresorem. Jeszcze w tym samym miesiącu napadnięto nas także ze wschodu. 

"Nie byliśmy najlepiej przygotowani do wojny"

Jakie możemy wyciągnąć wnioski z tej trudniej lekcji historii?  Zdaniem gościa PR24 "trzeba w dużej mierze liczyć na siebie i przygotowywać się do wojny zawczasu".

- Problem z polską polityką w 1939 roku polegał na tym, że my zbyt późno przestroiliśmy gospodarkę na tory wojenne. Nie ulega wątpliwości, że nie byliśmy najlepiej przygotowani do tej wojny - podkreślił dr Krzysztof Rak. 

REKLAMA

Czytaj także w TVP Info: Rachunek krzywd nie został wyrównany. Niemcy nie mogą spać snem sprawiedliwego

Jak zaznaczył, "państwo się nie zadłużało i nie inwestowało ogromnych środków w siły zbrojne i w uzbrojenie". - I to jest ta różnica, która jest widoczna dzisiaj. Bo niewątpliwie polskie elity wyciągnęły z tego wniosek. Dziś wydajemy 4 proc. PKB na wojsko, czyli naprawdę szykujemy się na wojnę - powiedział historyk.

- Tego nie było w roku 1939. Prowadziliśmy cały czas politykę zrównoważonego budżetu, niezadłużania się i politykę silnej waluty - podsumował Krzysztof Rak. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

dr Krzysztof Rak o II wojnie światowej (Świat w powiększeniu) 26:25
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
ProwadzącyAntoni Opaliński
Gość: dr Krzysztof Rak (historyk)
Data emisji: 1.09.2023
Godzina emisji: 19.33

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej