Referendum 2023. Minister Czarnek: PO i PSL panicznie boją się pytań
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek ocenił, że obecna opozycja tak mocno krytykuje pomysł tegorocznego referendum, gdyż boi się pytań, które będą w nim zadane. W ocenie szefa resortu edukacji te cztery pytania obnażają bowiem wszystkie błędy, jakich dopuściły się PO i PSL kiedy rządziły Polską.
2023-09-04, 22:50
Minister Czarnek był pytany w TVP Info, czego boi się opozycja krytykując zaplanowane na jesień referendum. - A pan redaktor by się nie bał, gdyby był Tuskiem, czy Kosiniakiem-Kamyszem, i wprowadzał pod dyktando Merkel i Niemców podwyższony wiek emerytalny? (…) Oni wprost nam mówią, że jeśli dojdą do władzy, to ten wiek emerytalny z powrotem podniosą. Boją się tego pytania - powiedział Czarnek.
Referendum 2023
- Czy pan redaktor nie bałby się pytania o przymusową relokację nielegalnych imigrantów? (…) Oni przecież chcieli przyjąć wszystkich, którzy mieli być relokowani, a kiedy stawialiśmy zaporę na granicy z Białorusią, mówili, że jest do rozebrania, że jej nie postawimy, że może pod prąd ją jeszcze podłączymy, by z ludźmi walczyć. (…) Boją się pytań panicznie - kontynuował.
Szef MEiN mówił, że politycy opozycji obawiają się, bo odpowiadają za wyprzedaż państwowego majątku. - To są ludzie, którzy są winni wyprzedaży majątku polskiego i co więcej zapowiadają, że Orlen też powinien być sprywatyzowany, porty lotnicze, porty morskie - dodał.
Kondominium niemiecko-rosyjskie
Czarnek skomentował też wypowiedź dziennikarza TVP Michała Rachonia, który w programie #Jedziemy podał, że Donald Tusk przed wyborami w 2011 r. "dogadał się z ówczesną kanclerz Niemiec ws. wspólnej koncepcji emerytalnej".
REKLAMA
- Polska pod rządami PO-PSL to było kondominium niemiecko-rosyjskie. (...) Niemcy z Ruskimi dogadywali się ponad naszymi głowami w sprawie Nord Stream 1, Nord Stream 2. Nasze reakcje były żadne w tym wypadku. W ogóle tego nie blokowaliśmy, tak realnie - powiedział minister.
Czytaj także na wpolityce.pl: Prof. Krasnodębski: Donald Tusk robi wrażenie unijnego, niemieckiego delegata na Polskę. Konsultacje przy każdej decyzji
- Wykonywaliśmy polecenia Niemców; dogadywaliśmy się z Putinem takim, jakim on jest; mówię, jako państwo polskie - dodał, zaznaczając, że wszystkie te działania były na szkodę Polski.
- Tusk w tej rozmowie z Merkelową mówił (…), jeśli to było po niemiecku lub tłumaczone na niemiecki, (...) Jawohl, Frau Merkel, Frau Kanzlerin. Ordung muss sein. Strzelił obcasami i poszedł napisać to w swoim programie expose, a następnie Kosiniak-Kamysz, młody, ambitny, wykonał to z iście niemiecką precyzją podwyższając wiek emerytalny - dodał.
REKLAMA
Zobacz również na tvp.info: Pakt z Niemcami: Tusk przed wyborami dogadał się z Merkel ws. „wspólnej koncepcji emerytalnej” [DOKUMENTY]
Pytania referendalne
Referendum ma odbyć się 15 października, w dniu wyborów parlamentarnych. Padną w nim cztery pytania. Pierwsze z pytań referendalnych brzmi: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?". Drugie: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?".
- "Liczba wakatów jest mniejsza niż w poprzednim roku". Szef MEiN zareagował na słowa Hołowni
- Budka poległ na pytaniu o obietnicę Tuska. Nie znał założeń tzw. "babciowego"
Trzecie: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?". Czwarte: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".
REKLAMA
Zobacz także: Minister Przemysław Czarnek w Polskim Radiu
PAP/łs
REKLAMA