Międzynarodowy Fundusz Walutowy dobrze ocenił perspektywy polskiej gospodarki. Nadchodzi przyspieszenie wzrostu

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w opublikowanej notatce pozytywnie ocenił perspektywy polskiej gospodarki w najbliższym czasie.

2023-09-07, 13:55

Międzynarodowy Fundusz Walutowy dobrze ocenił perspektywy polskiej gospodarki. Nadchodzi przyspieszenie wzrostu
Instytucje międzynarodowe takie jak Bank Światowy, Komisja Europejska czy MFW wskazują, że Polska może rozwijać PKB w tempie ponad 3 proc. rocznie. Foto: Shutterstock/ TT studio

"Po szybkim wyjściu z pandemii polska gospodarka znacznie osłabła w warunkach wciąż wysokiej inflacji. Gospodarka gwałtownie zwolniła w 2022 r., stojąc w obliczu szoków cen energii, zacieśniania polityki pieniężnej i spowolnienia popytu zewnętrznego. Rynki pracy pozostają napięte, choć pojawiły się pewne oznaki ochłodzenia. Wysoką inflację spowodował przede wszystkim szok cen żywności i energii – zaostrzony przez wojnę Rosji na Ukrainie – choć inflacja bazowa również przyspieszyła.

Pomimo prognozowanego spowolnienia w 2023 średnioterminowe perspektywy gospodarcze pozostają korzystne. W najbliższym czasie wysoka inflacja osłabiła wzrost płac realnych, podczas gdy inwestycje borykają się z trudnościami związanymi z cenami energii, stopami procentowymi i spadkiem aktywności mieszkaniowej.

Nadchodzi ożywienie

W miarę zanikania wstrząsów i ożywienia wzrostu płac realnych przewiduje się, że gospodarka odbije się w latach 2024 i 2025. Niemniej jednak znaczna niepewność w krótkim okresie będzie wymagała zręcznego zarządzania polityką, ponieważ decydenci starają się obniżyć inflację bez ponoszenia nadmiernych kosztów dla produkcji gospodarczej. Należy unikać ekspansji fiskalnej w 2023 r., aby pomóc w walce z wciąż wysoką inflacją.

Chociaż przewiduje się, że deficyt budżetowy zwiększy się w 2023 r., głównie z powodu spowolnienia gospodarczego, należy unikać luzowania polityki fiskalnej, chyba że zmaterializuje się poważne ryzyko pogorszenia koniunktury. W perspektywie średnioterminowej władze powinny stworzyć przestrzeń fiskalną, aby uwzględnić nowe priorytety w zakresie obronności i innych wydatków, nie umieszczając długu sektora instytucji rządowych i samorządowych na trajektorii wzrostu.

REKLAMA

Położenie kresu zależności od funduszy pozabudżetowych i wprowadzenie wymogu, aby wszystkie wydatki przechodziły przez proces budżetowy, zwiększyłoby przejrzystość fiskalną. Polityka pieniężna musi być zaostrzona, dopóki presja cenowa nie zostanie opanowana i nie zostanie osiągnięty trwały spadek inflacji w kierunku celu.

Polityka pieniężna

Oczekiwana stabilizacja cen żywności i energii powinna obniżyć inflację ogółem w 2023 r. Dalsza dezinflacja zależy jednak od złagodzenia inflacji bazowej. Polityka pieniężna powinna pozostać zależna od danych i zostać jeszcze bardziej zaostrzona, jeżeli dynamika inflacji bazowej, wzrost płac i gospodarka nie spowolnią zgodnie z prognozami. Interwencje walutowe powinny być nadal zarezerwowane dla trudnych warunków rynkowych.

Podczas gdy sektor bankowy pozostaje stabilny, istnieją poważne wyzwania prawne i regulacyjne. Jakość aktywów nie uległa pogorszeniu, a poziomy adekwatności kapitałowej w całym sektorze utrzymują się znacznie powyżej wymogów regulacyjnych. Utrzymujące się wyzwania zmniejszają jednak rentowność banków i mogą ograniczyć ich zdolność do udzielania kredytów gospodarce w perspektywie średnioterminowej.

Sektor bankowy

Co najważniejsze, aby rozwiązać toczące się spory sądowe dotyczące kredytów hipotecznych na walutach obcych, banki powinny nadal aktywnie dążyć do osiągnięcia dobrowolnych porozumień z klientami w celu konwersji kredytów hipotecznych na walutę lokalną. Władze powinny również zbadać warianty strategiczne, aby zmniejszyć niepewność, jaką ryzyko prawne związane z kredytami walutowymi wywiera na sektor bankowy.

REKLAMA

W perspektywie średnioterminowej potencjalny produkt Polski byłby wspierany przez silne inwestycje, które mają być częściowo finansowane z dotacji Next Generation EU, co pomogłoby tymczasowo przeciwdziałać negatywnym skutkom starzenia się społeczeństwa. Trwały wzrost imigracji zwiększyłby konkurencyjność Polski i przyspieszyłby średnioterminowy wzrost. Udana integracja ukraińskich uchodźców mogłaby być wspierana poprzez dodatkowe szkolenia i rozwój umiejętności.

Znaczne inwestycje w czyste źródła energii są niezbędne do wspierania zrównoważonego wzrostu gospodarczego i osiągnięcia celów transformacji energetycznej. Dodatkowe instrumenty polityczne mogą być potrzebne do osiągnięcia celów dekarbonizacji" – napisano w dokumencie Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IMF/ IAR/ mib

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej