Kalisz obawia się legionelli. Woda w mieście zostanie przegrzana

W Kaliszu we wtorek i środę nastąpi przegrzanie wody, by umożliwić mieszkańcom zdezynfekowanie instalacji. Ma to zapobiec ewentualnemu rozwojowi bakterii Legionella - przekazała rzecznik Urzędu Miasta Kalisza Katarzyna Ciupek.

2023-09-09, 11:12

Kalisz obawia się legionelli. Woda w mieście zostanie przegrzana
Kalisz: we wtorek i środę woda w mieście zostanie przegrzana, by zapobiec ewentualnemu rozwojowi bakterii Legionella. Foto: l i g h t p o e t / Shutterstock

W Kaliszu nie stwierdzono obecności bakterii Legionella, ale na wniosek prezydenta miasta Krystiana Kinastowskiego spółka Energa Ciepło Kaliskie podniesie temperaturę wody, by mieszkańcy mogli przepłukać wewnętrzne instalacje. Zgodnie z informacją przekazaną przez spółkę, w najbliższy wtorek i środę temperatura wody wzrośnie do 70 stopni Celsjusza.

- Aby zdezynfekować domowe instalacje, należy w tych dniach przepłukać krany i prysznice - wyjaśniła rzecznik kaliskiego urzędu miasta.

22 ofiara legionelli w Rzeszowie

Legionella pneumophila to bakteria, która rozwija się w środowisku wodnym w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. Może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego w przypadku wdychania zanieczyszczonych aerozoli, np. podczas korzystania z prysznica lub klimatyzacji.

W czwartek sanepid poinformował o 166 przypadkach legionellozy, z czego 112 odnotowano w Rzeszowie. W piątek zmarła 22 osoba chora.

REKLAMA

Specjalistka: w Europie coraz częściej dochodzi do zakażeń wywoływanych przez legionellę

W Europie z roku na rok obserwuje się wzrost zakażeń wywołanych przez bakterię legionella pneumophila - ostrzegła  PAP dr hab. Marta Palusińska-Szysz z UMCS. Zaznaczyła, że sprzyja temu ocieplanie się klimatu.

Jak wskazała specjalistka z Katedry Genetyki i Mikrobiologii Instytutu Nauk Biologicznych na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, bakteria legionella pneumophila (tzw. Gram-ujemne pałeczki) żyje bardzo blisko nas, w naturalnym środowisku wodnym i znamy ją od dawna.

Czytaj również:

"Występuje wszędzie tam, gdzie jest mokro i ciepło. W naturalnym środowisku spotkamy ją m.in. w rzekach czy jeziorach, ale świetnie czuje się też w źle utrzymanych urządzeniach klimatyzacyjnych czy zanieczyszczonych miejskich instalacjach wodociągowych" - wytłumaczyła w informacji przekazanej Polskiej Agencji Prasowej.

REKLAMA

Posłuchaj

75-letnia Pani Maria z Rzeszowa opowiada o zakażeniu legionellą (Polskie Radio Rzeszów/IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Zobacz także na i.pl: Legionella groźna nie tylko w Polsce. Przypadki zachorowań w Hiszpanii i Niemczech

ms/PAP, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej