Zamiast do Niemiec, trafili w ręce Straży Granicznej. Irańczycy i łotewski kurier zatrzymani po pościgu
Straż Graniczna zatrzymała w środę i wydała w ręce litewskich służb dwunastu Irańczyków, którzy z Białorusi chcieli przez Łotwę, Litwę i Polskę dostać się do Niemiec. Przewożący ich mężczyzna został aresztowany. Pod Legnicą zatrzymano z kolei 29 Syryjczyków, którzy szlakiem bałkańskim, przez Słowację, chcieli trafić na Zachód Europy.
2023-09-14, 10:03
Minionej doby 35 cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podała Straż Graniczna. W okolicach Białowieży (Podlaskie) 19 obywateli Syrii przeprawiło się przez rzekę Podcerkówkę, ale zostali zatrzymani dzięki alertowi z bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników na granicy - poinformowano.
Pościg za kurierem przewożącym Irańczyków. Nielegalni Imigranci przekazani w ręce służb litewskich
Środa upłynęła także pod znakiem pościgu za kurierem przewożącym nielegalnych imigrantów od granicy litewsko-polskiej, do jakiego doszło w pobliżu miejscowości Kadaryszki w województwie podlaskim. Patrol z placówki granicznej w Rutce-Tartak chciał skontrolować kierowcę chryslera na łotewskich numerach rejestracyjnych, ale ten nie zatrzymał się i zaczął uciekać z dużą prędkością.
Po kilku kilometrach pościgu porzucił auto i próbował uciec na piechotę, ale szybko został zatrzymany. Okazało się, że 38-letni obywatel Łotwy przewoził dwunastu Irańczyków, którzy nielegalnie przedostali się z Białorusi na Łotwę, potem na Litwę i stamtąd, przez Polskę, chcieli się dostać na zachód Europy.
Posłuchaj
Rośnie presja migracyjna na granicy Łotwy z Białorusią. Łotewska straż graniczna zwróciła się o pomoc do wojska i proponuje zamknięcie jednego z przejść granicznych. Łotwa rozważa zamknięcie jednego z przejść granicznych z Białorusią - relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 0:48
Dodaj do playlisty
Cudzoziemcy nie mieli dokumentów uprawniających ich do legalnego wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Za przekroczenie polsko-litewskiej granicy wbrew przepisom obywatele Iranu zostali zatrzymani, a po wykonaniu niezbędnych czynności przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji - poinformował Podlaski Oddział SG. Łotyszowi, podejrzanemu o pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu granicy, grozi mu do 8 lat więzienia. Na wniosek prokuratury sąd aresztował go na trzy miesiące. Odpowie też za wykroczenia drogowe.
REKLAMA
Chcieli do Niemiec, wpadli w Polsce. Syryjczycy w rękach polskich mundurowych
Minionej dobry zatrzymano także 29 Syryjczyków, którzy nielegalnie próbowali dostać się do Niemiec, ale zostali zatrzymani na autostradzie A4 w okolicach Legnicy. Syryjczycy byli przewożeni w przestrzeni ładunkowej dostawczego busa, którego prowadził 31-letni obywatel Estonii. - Cudzoziemcy nie mieli dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju. Natomiast w wyniku dokonanych sprawdzeń ustalono, że obywatele Syrii mają ważne słowackie tytuły pobytowe – poinformował rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału SG por. SG Paweł Biskupik.
(PAP)
Według ustaleń straży granicznej Syryjczycy dostali się do Słowacji tzw. szlakiem bałkańskim. - Przekroczyli wbrew przepisom granicę ze Słowacji do Polski, skąd mieli się dostać się do Niemiec. Wszyscy zostali zobowiązani do opuszczenia terytorium Polski i udania się do kraju, w którym mają tytuł pobytowy - podał rzecznik.
Czytaj także w TVP.Info: Lampedusa oblegana przez nielegalnych migrantów. Padł kolejny rekord
Obywatelowi Estonii postawiono zarzuty organizowania innym osobom przekraczania granicy państwowej wbrew przepisom, za co grozi do ośmiu lat więzienia. Decyzją sądu 31-latek został aresztowany na trzy miesiące.
REKLAMA
Zapora na granicy pomaga Straży Granicznej
Według statystyk straży granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było 21 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, a w sierpniu - blisko 2,8 tys.
Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
Czytaj także w PAP.pl: Nasila się kryzys migracyjny w Niemczech. Blisko 80 proc. więcej ubiegających się o azyl niż w 2022 roku
W 2024 r. ma ruszyć budowa takiej elektronicznej zapory również wzdłuż rzeki Bug w Lubelskiem oraz Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Firmy, które wykonają tę zaporę, mają być wyłonione do końca 2023 r., a inwestycja sfinansowana ze środków UE. Kamery i czujniki ruchu będą instalowane na brzegach rzek w pasie drogi granicznej.
REKLAMA
[ZOBACZ TAKŻE] Wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik gościem Polskiego Radia:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA