Relokacja tysięcy imigrantów z Lampedusy. Stan wyjątkowy. "Sytuacja jest dramatyczna"

Rozpoczęła się akcja relokacji 7 tysięcy migrantów, którzy w ciągu ostatnich dwóch dni przypłynęli z Tunezji na włoską wyspę Lampedusa. Miejscowe władze ogłosiły stan wyjątkowy. Premier Włoch Giorgia Meloni wyraziła oczekiwanie, że UE pomoże zatrzymać napływ imigrantów do jej kraju, i oceniła, że kwestie ich relokacji są drugorzędne.

2023-09-14, 10:32

Relokacja tysięcy imigrantów z Lampedusy. Stan wyjątkowy. "Sytuacja jest dramatyczna"
Na Lampedusie ruszyła akcja relokacji nielegalnych imigrantów do innych rejonów Włoch. Foto: PAP/EPA/ELIO DESIDERIO

Samolotami i statkami ponad 2,5 tys. migrantów zostanie przewiezionych do ośrodków na Sycylii i w południowych Włoszech.

Obecnie na wyspie znajduje się o tysiąc więcej przybyszów niż mieszkańców. We wtorek i środę na wyspę przypłynęło 160 małych łodzi z migrantami, w większości pochodzącymi z Afryki Subsaharyjskiej. Sytuacja w miejscowym ośrodku dla migrantów z 600 miejscami jest dramatyczna. Część przybyszów koczuje na molo.

Od północy do godzin porannych na Lampedusę przypłynęło zaledwie kilka łodzi z migrantami. Pojawiły się spekulacje, że to efekt interwencji tunezyjskiej policji i straży przybrzeżnej.

"Dobrowolna solidarność" w praktyce. Niemcy i Francja nie pomogą Włochom

W środę, ku oburzeniu Włochów, Francja i Niemcy podjęły decyzję o nieprzyjmowaniu migrantów z Włoch. Francja wprowadziła kontrole na granicy z Włochami, a Niemcy "do odwołania" wstrzymały procedurę "dobrowolnej solidarności", czyli przyjmowania imigrantów z Italii.

REKLAMA

Na decyzje Berlina najpierw zareagowało włoskie MSW, twierdząc, że to "działanie politycznie", i przytaczając liczby: w 2022 roku Niemcy przyjęły z Włoch zaledwie 1042 imigrantów. W środę wieczorem do decyzji Niemiec i Francji odniosła się premier Meloni.

- Kwestia relokacji jest sprawą drugorzędną, w ostatnich miesiącach relokowano bardzo niewiele osób. Pytanie nie brzmi, jak relokować, tylko jak zatrzymać przyjazdy do Włoch. I tu nadal nie widzę konkretnych odpowiedzi - powiedziała szefowa rządu w programie "Cinque Minuti" emitowanym w Rai 1.

Sytuacja na wyspie jest apokaliptyczna

- Sytuacja na Lampedusie jest tragiczna, dramatyczna, apokaliptyczna. Na wyspie nawet nikt nie odbiera śmieci, wodę przywozi się z lądu. Czerwony Krzyż ma jeszcze trochę zapasów, ale jeśli dziennie przybywa po 3400 osób, to walczą między sobą także o wodę. Wszyscy jesteśmy w pogotowiu i nawet biskup jest przerażony - powiedział proboszcz Don Carmelo Rizzo w wywiadzie dla portalu Stranierinitalia.

https://twitter.com/mwolinskariedi/status/1702248040436785557

REKLAMA

Ksiądz odniósł się do słów arcybiskupa Agrigento Alessandro Damiano, który we wtorek po południu powiedział dla portalu AgrigentoNotizie, że "ci, którzy w duchu humanitarnym, obywatelskim i zgodnie z chrześcijańską miłością byli gotowi ich przyjmować i pomagać, teraz nie mają już sił, aby to cały czas na siebie brać".

Czytaj także w I.pl: Lampedusa przestała radzić sobie z migrantami. Szokujące obrazy kryzysu migracyjnego

Posłuchaj

Włoskie media z oburzeniem donoszą, że Niemcy i Francja nie będą przyjmować migrantów i uchodźców, którzy dotarli do Włoch. Wicepremier Matteo Salvini zarzucił Unii Europejskiej bezczynność, a Niemcom i Francji hipokryzję - relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także w PAP.pl: Około 100 imigrantów wtargnęło do pociągu ze Splitu do stolicy Chorwacji. "Biegali i zachowywali się agresywnie"

[ZOBACZ TAKŻE] Europoseł PiS Beata Szydło gościem Polskiego Radia:

PAP, IAR/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej