Jest decyzja USA ws. szkoleń dla energetyki jądrowej. Marszałkowski: potrzebujemy nawet 10 tys. specjalistów
- Nawet wykształceni fizycy muszą nauczyć się obsługi systemów, których nigdy wcześniej nie widzieli. Za kilka lat będziemy potrzebowali kilku tysięcy specjalistów na różnych poziomach funkcjonowania elektrowni jądrowych, a plany Amerykanów wychodzą poza Polskę, chcą być aktywni w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetyki Mariusz Marszałkowski.
2023-09-14, 11:21
Amerykanie zdecydowali, że w Polsce powstanie centrum szkoleniowe w dziedzinie obsługi systemów dla energetyki jądrowej dla Europy Środkowo-Wschodniej. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała, że Clean Energy Training Center będzie miało siedzibę w Warszawie i ma rozpocząć działalność jeszcze w tym roku.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 takie rozwiązanie jest koniecznością z perspektywy przygotowania kadr do obsługi polskich elektrowni atomowych. - Polska jako jedyny kraj w regionie nie posiada reaktorów jądrowych. Tym samym nie mamy odpowiednich kadr, które mogłyby obsługiwać elektrownie jądrowe. Tymczasem to jest skomplikowany proces, wymaga wielu lat nauki, kursów i przygotowań. Nawet wykształceni fizycy muszą nauczyć się obsługi systemów, których nigdy wcześniej nie widzieli. Za kilka lat będziemy potrzebowali kilku tysięcy specjalistów na różnych poziomach funkcjonowania elektrowni jądrowych, a plany Amerykanów wychodzą poza Polskę, chcą być aktywni w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział Mariusz Marszałkowski.
Szacuje się, że do obsługi reaktora atomowego potrzebne jest ok. 500-700 osób. - W przypadku Polski będzie to więcej. Mowa jest o budowie trzech bloków jądrowych. Tylko w Choczewie potrzebnych będzie ok. 1500 specjalistów. Dochodzi do tego tzw. kadra wspierająca. W sumie ma powstać w Polsce sześć reaktorów. Co najmniej 3 tys. ludzi będzie musiało zostać wyszkolonych. Specjalistyczna wiedza potrzebna jest też do obsługi małych reaktorów SMR. W pierwszym etapie, do 2030 roku trzeba będzie wyszkolić ok. 10 tys. osób do obsługi rektorów jądrowych w Polsce - tłumaczył ekspert ds. energetyki.
Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce
Zgodnie z harmonogramem budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce ma ruszyć w 2026 roku. W 2033 r. miałby rozpocząć pracę pierwszy blok w elektrowni. W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzi: Mateusz Maranowski
Gość: Mariusz Marszałkowski (redaktor naczelny portalu Polon.pl, ekspert ds. energetyki)
Data emisji: 14.09.2023
Godzina emisji: 10.08
PR24/jmo
REKLAMA
REKLAMA