Wybory we Francji. Parlamentarzyści i radni wybiorą senatorów
We Francji odbędą się wybory do senatu. Połowa składu wyższej izby francuskiego parlamentu zostanie odnowiona w drodze głosowania, w którym weźmie udział kolegium wielkich elektorów. Faworytem jest centroprawicowa formacja Republikanie.
2023-09-24, 04:33
Dzisiejsze wybory wyłonią 170 senatorów. Ich kadencja potrwa sześć lat. W głosowaniu uczestniczą parlamentarzyści oraz radni regionów, departamentów i gmin. Pierwsza tura głosowania obędzie się rano, a druga po południu.
Wybory do Senatu
Wybory do senatu wzbudzają we Francji niewielkie zainteresowanie. Jest niemal pewne, że większość utrzymają Republikanie, którzy mają obecnie 159 mandatów. Ich formacja jest silnie zakorzenienia na szczeblu terytorialnym i dominuje w tej izbie niemal nieustannie od początku Piątej Republiki, czyli od 1958 roku.
Jedyna niepewność dotyczy wyniku prezydenckiej koalicji Razem - obecnie trzeciej siły politycznej w senacie. Według obserwatorów formacja ta straci senatorów na rzecz bloku lewicy. Trudno przewidzieć skalę porażki rządzącej koalicji, która pozostanie jednak dominującą formacją w najważniejszej izbie francuskiego parlamentu - czyli w Zgromadzeniu Narodowym.
Problemy Francja
Francja mierzy się z wieloma problemami. Niedawno przez kraj przetoczyły się masowe protesty przeciwko reformie emerytalnej. Paryż mierzy się także z problemem migracji. - Nie przyjmiemy migrantów z Lampedusy, ale przyjmiemy uchodźców politycznych - oświadczył szef MSW Francji Gerald Darmanin w stacji TF1 po spotkaniu w Rzymie z ministrem spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajanim. Francuskie media wytykają, że polityka paryskiego rządu w kwestii migracji jest niespójna.
REKLAMA
- W Europie, we Francji i we Włoszech istnieje nielegalna imigracja, którą musimy zwalczać, a przyjmując większą liczbę osób, nie zahamujemy napływu (ludzi), który w oczywisty sposób oddziałuje na nasze zdolności integracyjne – stwierdził Gerald Darmanin we wtorek wieczorem.
Czytaj także w tvp.info: Nowy kryzys migracyjny, a pomysły stare. Prof. Grosse: Trzeba radykalniejszych środków
- Powiedzieliśmy naszym włoskim przyjaciołom, że jesteśmy gotowi pomóc im w zapewnieniu powrotu ludzi do krajów, z którymi mamy dobre stosunki dyplomatyczne - relacjonował minister, opisując spotkanie w sprawie migracji, które odbyło się w Rzymie.
Posłuchaj
- Meloni: media nagłaśniają stanowisko Polski ws. migracji, ale inne kraje też zaostrzają swoje działania
- Kolejni migranci przypływają na Lampedusę. Włosi domagają się wprowadzenia "blokady morskiej"
dz/IAR
REKLAMA