Izba Zbożowo-Paszowa: w ostatnim kwartale może wzrosnąć eksport kukurydzy

Eksport pszenicy z Polski może spowolnić w kolejnych tygodniach - prognozuje Izba Zbożowo-Paszowa. Zdaniem ekspertów w ostatnim kwartale tego roku znaczny może być natomiast eksport kukurydzy z uwagi na zakupy tego ziarna w ostatnich tygodniach.

2023-09-25, 10:31

Izba Zbożowo-Paszowa: w ostatnim kwartale może wzrosnąć eksport kukurydzy
Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy Polski dla podmiotów prowadzących skup lub obrót kukurydzą.Foto: Shutterstock.com/Rebius

Izba Zbożowo-Paszowa poinformowała, iż handel ziarnem na polskim rynku zbożowym pozostaje ograniczony. Wskazano, że trwające siewy roślin ozimych i utrzymująca się niechęć rolników do sprzedaży ziarna powodują, iż podaż zbóż jest cały czas niewielka.

Jak dodano, liczba ofert sprzedaży ziarna ze strony firm handlowych także uległa zmniejszeniu. "Mało jest ofert sprzedaży praktycznie wszystkich zbóż" - stwierdzono.

Znaczny eksport kukurydzy

Według Izby, wielu rolników w dalszym ciągu nie jest zainteresowanych sprzedażą ziarna pszenicy do portów. Tym samym - oceniono - eksport pszenicy z kraju w kolejnych tygodniach może spowolnić, na co wpływ będzie miała także konkurencja ze strony krajów basenu Morza Czarnego.

"W ostatnim kwartale br., znaczny może być natomiast eksport kukurydzy, gdyż w ostatnich tygodniach miały miejsce znaczne zakupy kukurydzy na eksport, zarówno ze starych jak i nowych zbiorów" - podano.

REKLAMA

W ocenie IZP, wytwórnie pasz wyczekują pojawienia się tegorocznej kukurydzy, a lokalnie zbiory wczesnych odmian tego zboża już się rozpoczęły. Wskazano, iż notowana w pierwszej połowie września sucha i słoneczna pogoda sprzyjała dojrzewaniu kukurydzy, jednak główny zbiór powinien rozpocząć się z początkiem października.

Ostrożne podejście do cen

Obecnie, w zależności od regionu, ceny oferowane za kukurydzę mokrą (30 proc. wilgotności) coraz częściej nie przekraczają 500 zł/t i zawierają się w przedziale 400-500 zł/t.

"Wydaje się, iż po trudnym sezonie 2022/23, kupujący kukurydzę mokrą będą ostrożnie podchodzić do skupu i cen oferowanych za mokre ziarno w sezonie 2023/24" - podsumowano.

Izba Zbożowo-Paszowa działa od 1997 r.; zrzesza ok. 60 firm z sektorów produkcji pasz, przemysłu olejarskiego, młynarstwa i przechowalnictwa zbóż oraz krajowego i międzynarodowego obrotu zbożami oraz surowcami paszowymi, a także przemysłu biopaliw.

REKLAMA

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej