Rosja: w Jakucku zdemontowano pomnik polskich zesłańców i badaczy Syberii

W Jakucku na Syberii zdemontowano pomnik upamiętniający polskich zesłańców - podały rosyjskie media niezależne. 

2023-09-25, 12:15

Rosja: w Jakucku zdemontowano pomnik polskich zesłańców i badaczy Syberii
Demontaż pomnika udokumentowano w lokalnych mediach i w mediach społecznościowych. Foto: Sakhaday.ru /Rusłan Wasiliew, inni / https://sakhaday.ru/news/v-yakutske-snesli-pamyatnik-polskim-politssylnym?from=copy

Portal Mediazona napisał, że pomnik polskich zesłańców w Jakucku demontowano stopniowo. Najpierw zniknęły pamiątkowe tablice, a później kamienie stanowiące podstawę monumentu.

Zdemontowano pomnik polskich zesłańców i badaczy

Na usuniętych tablicach znajdowały się nazwiska Polaków, którzy w XIX wieku opisywali i dokumentowali faunę, florę, język i kulturę Syberii, w tym Jakucji.

Moskiewski reżim postanowił wymazać z historii Rosji polskich naukowców, którzy uznawani są za ojców - badaczy syberyjskich regionów: etnografa Wacława Sieroszewskiego, autora pierwszego słownika języka Jakutów Edwarda Piekarskiego oraz geografów i geologów - Jana Czerskiego i Aleksandra Czekanowskiego.

Posłuchaj

W Jakucku zdemontowano pomnik polskich zesłańców. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 0:40
+
Dodaj do playlisty

Jeden z lokalnych portali cytuje miejscowego badacza historii Rusłana Wasiliewa, którego martwi i oburza demontaż pomników. - Koniec końców zburzono pomnik znanych i szanowanych polskich zesłańców politycznych w Jakucji! Nie pozostał ani jeden kamień. Wywieziono w nieznane miejsce. Dzieje się to w kontekście zakazu emisji jakuckiego pod formułką "wykazywanie nierówności osób ze względu na narodowość". W naszym przypadku na jakiej podstawie pomnik został zburzony? Mam nadzieję, że nie ma to charakteru narodowego" - jego słowa cytuje portal sakharday.ru.

REKLAMA

Pomnik polskich ofiar w Lewaszowie

W połowie lipca nieznani sprawcy zlikwidowali pomnik polskich ofiar NKWD na cmentarzu w Lewaszowie. Polski znaki pamięci w Lewaszowskim Pustkowiu, miejscu tajnych pochówków ofiar wielkiego terroru z lat 1937-1938, powstał jako jeden z pierwszych w 1993 roku z inicjatywy petersburskiej Polonii.

Kamienny pochyły krzyż oparty o głaz z napisem po polsku i rosyjsku "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie", staraniem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, został uzupełniony pięć lat później o granitowy blok z orłem i dwujęzycznym napisem: "Pamięci Polaków - ofiar masowych represji rozstrzelanych w latach 1937-1938. Rodacy".

Moskiewski reżim w ostatnim czasie niszczy tablice pamiątkowe, pomniki i krzyże upamiętniające Polaków - ofiary carskich i stalinowskich represji.

Niszczenie polskich miejsc pamięci ma miejsce także na Białorusi.

REKLAMA

Czytaj więcej:

IAR/mediazona.by/sakhaday.ru/in./

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej