Parlament Kanady uhonorował nazistę. Premier Trudeau: to głęboko zawstydzające

Premier Kanady Justin Trudeau odniósł się do uhonorowania w parlamencie Kanady weterana walczącej u boku Niemców podczas II wojny światowej ukraińskiej dywizji SS Galizien. - To, co się stało, jest głęboko zawstydzające dla kanadyjskiego parlamentu, a tym samym dla wszystkich Kanadyjczyków - oświadczył szef kanadyjskiego rządu, cytowany przez publicznego nadawcę CBC.

2023-09-26, 09:31

Parlament Kanady uhonorował nazistę. Premier Trudeau: to głęboko zawstydzające
Premier Trudeau powiedział, że uhonorowanie przez parlament Ukraińca walczącego w SS Galizien było "głęboko zawstydzające". Foto: https://twitter.com/WitoldDzielski

- To, że tak się stało, jest niezwykle przygnębiające. Spiker Izby Gmin przyznał się do swojego błędu i przeprosił - poinformował premier Justin Trudeau.

"Ukraiński bohater, kanadyjski bohater"

Podczas piątkowej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w parlamencie w Ottawie, Rota zwrócił się do siedzącego na galerii dla gości 98-letniego Jarosława Hunki i przedstawił go jako "ukraińsko-kanadyjskiego weterana II wojny światowej, który walczył o ukraińską niepodległość z Rosjanami".

Spiker nazwał go "ukraińskim bohaterem, kanadyjskim bohaterem, któremu dziękujemy za jego służbę". Zebrani nagrodzili weterana owacją na stojąco. Oprócz Zełenskiego na sali obecny by m.in. premier Kanady Justin Trudeau.

Oburzenie po uhonorowaniu Hunki

Na słowa Roty oburzeniem zareagowały m.in. kanadyjskie środowiska żydowskie i ambasador RP w Ottawie Witold Dzielski, który podkreślał, że składająca się z ukraińskich ochotników 14. Dywizja Grenadierów SS była odpowiedzialna za zamordowanie tysięcy Polaków i Żydów.

REKLAMA

Rota wydał w niedzielę oświadczenie, w którym przeprosił za uhonorowanie Hunki i podkreślił, że ponosi pełną odpowiedzialność za to działanie, które nie było konsultowane z innymi politykami i delegacją ukraińską. Przeprosiny powtórzył w poniedziałek, przemawiając przed parlamentem.

Opozycja wezwała Rotę do dymisji

Ugrupowania opozycyjne - Nowa Partia Demokratyczna (NDP) i Blok Quebecki - wezwały Rotę do rezygnacji ze stanowiska. Liderzy Konserwatywnej Partii Kanady winą za incydent obarczają premiera Trudeau, argumentując, że jego biuro powinno sprawdzić listę zaproszonych gości i nie można zrzucać całej odpowiedzialności na Rotę - relacjonuje  publiczny kanadyjski nadawca CBC.

Zobacz na i.pl: Wołodymyr Zełenski w kanadyjskim parlamencie uhonorował nazistę. Jarosław Hunka działał w SS Galizien. Jest stanowisko Polski

Incydent może napędzić rosyjską propagandę

- To była twoja inicjatywa, kanadyjski rząd nie wiedział, że ta osoba tam będzie - zwracała się z kolei do Roty Karina Gould, minister odpowiedzialna w gabinecie Trudeau za kontakty z parlamentem.

REKLAMA

Premier Kanady w swojej krótkiej rozmowie z mediami w poniedziałek ostrzegł, że incydent w parlamencie w Ottawie może tylko napędzić rosyjską propagandę, która przedstawia swoją agresję na Ukrainę jako walkę z nazizmem.

- Naprawdę ważne jest to, byśmy nadal walczyli z rosyjską dezinformacją i propagandą oraz kontynuowali niezłomne i jednoznaczne wsparcie dla Ukrainy -  podkreślił Trudeau.

Zobacz na TVP Info: Skandal w Kanadzie. Ambasador RP: Oczekuję przeprosin

Czytaj także:

PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej