Umowa na projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Ambasador USA gratuluje rządowi
"To jeden z najważniejszych kroków w amerykańsko-polskiej cywilnej współpracy nuklearnej; mamy nadzieję wspierać Polskę w osiągnięciu pozycji lidera we wdrażaniu cywilnych technologii nuklearnych" - podkreślił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, nawiązując do podpisania umowy na zaprojektowanie polskiej elektrowni jądrowej.
2023-09-27, 17:57
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała w środę z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu. Umowę na projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce podpisano w środę w Warszawie podczas uroczystości z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego oraz ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego.
"Gratuluję polskiemu rządowi"
We wpisie na platformie X ambasador USA w Polsce podkreślił, że "to jeden z najważniejszych kroków, które do tej pory podjęliśmy w amerykańsko-polskiej cywilnej współpracy nuklearnej".
"Gratuluję polskiemu rządowi i firmom zaangażowanym w ten projekt, zarówno ich wysiłków jak i zaangażowania, które doprowadziły nas do tego ważnego punktu" - napisał Brzezinski.
Zaznaczył jednocześnie, że to nie jest tylko przedsięwzięcie komercyjne.
REKLAMA
Czas trwania umowy to 18 miesięcy
Umowę podpisali: prezes PEJ Mateusz Berger, prezes Westinghouse Patrick Fragman oraz John Howanitz z firmy Bechtel.
Kontrakt na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract) przewiduje zaprojektowanie głównych komponentów elektrowni jądrowej: wyspy jądrowej, wyspy turbinowej oraz instalacji towarzyszących.
Czas trwania umowy to 18 miesięcy, na jej mocy powstać ma ponad 400 raportów i opracowań. Umowa przewiduje też zaprojektowanie łańcuchów dostaw, wsparcie procesu inwestycyjnego, przygotowanie dokumentacji dla pozwolenia na budowę.
REKLAMA
Zobacz również na niezalezna.pl: Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce staje się faktem. Premier: Wybudujemy ją z amerykańskimi podmiotami
PAP/nt
REKLAMA