Susza w Tunezji. Rząd przedłużył racjonowanie wody

W Tunezji do odwołania przedłużono racjonowanie wody - podało tamtejsze ministerstwo rolnictwa. Prawo obowiązywało od marca do soboty i właśnie tego dnia zdecydowano, że będzie obowiązywało dalej.

2023-09-30, 16:50

Susza w Tunezji. Rząd przedłużył racjonowanie wody
Tunezja: ograniczenia w używaniu wody. Foto: Hasan Mrad/Shutterstock

W związku z trwającą suszą w marcu władze Tunezji zdecydowały o wyłączaniu wody bieżącej w nocy. Wody pitnej nie można używać z kolei do mycia samochodów, podlewania zieleni komunalnej oraz sprzątania ulic i innych miejsc publicznych. Wody nie można też nadmiernie używać w rolnictwie. Za złamanie zakazu grożą kary od grzywny do 6 miesięcy więzienia.

Zmiany klimatyczne

W dobie zmian klimatu przekształceniu ulega otaczająca nas przyroda. Przykładem są drzewa, które muszą się zmagać z długotrwałymi deficytami wody. Naukowcy przestrzegają, że w przyszłości mogą się też powtórzyć zjawiska charakterystyczne dla epoki lodowcowej.

Wysokie temperatury nie działają korzystnie dla większości roślin w naszej strefie klimatycznej. Długotrwała susza szkodzi między innymi florze w lasach, parkach czy przydomowych ogródkach. - Drzewa często występujące w środku lasu, gdzie jest wilgotno przez cały sezon wegetacyjny, trafiają do miasta. Pojawia się susza i nagle takie drzewo jest poddane stresowi - wyjaśnia dendrolog, Wojciech Zarzycki z Polskiej Szkoły Dendrologii i Arborystyki. - Odpowiedzią drzewa w pierwszej kolejności będzie więdnięcie, obsuszanie liści. Są one w stanie spaść z drzewa; ludziom wtedy się wydaje, że szybko przychodzi jesień - dodaje ekspert.

Od dwóch dekad naukowcy w Szwajcarii śledzą następstwa coraz gorętszego lata i jego wpływu na lasy. Według ich badań, ubiegłoroczne lato było najgorętsze od lat. W tym czasie zbrązowiało 37 proc. regionów leśnych w strefie umiarkowanej i śródziemnomorskiej. To o tyle niepokojące, że zwykle zjawisko występowało dopiero jesienią.

REKLAMA

Zdaniem badaczy, może to być oznaka zamierania lasów. Szczególnie intensywnego brązowienia, jak wynika z obserwacji naukowców, doświadczają lasy w strefie umiarkowanej. Z kolei w regionie Morza Śródziemnego zjawisko występowało już na początku XXI wieku. – Ogólnie w Europie Środkowej od 2018 roku te zdarzenia regularnie się powtarzały. Dotyczyły one Polski w 2019 roku i ponownie zeszłego lata – tłumaczy Mauro Hermann ze szwajcarskiego Instytutu Badań Klimatu.

Czytaj także:

ng/IAR/Reuters/Program 3 Polskiego Radia

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej