Premier: koalicja Tuska rozważa naruszenie polsko-amerykańskiego sojuszu energetycznego. "Skrajna nieodpowiedzialność"
Premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do wypowiedzi poseł KO, że jej opcja polityczna będzie brała pod uwagę odstąpienie od umowy na zaprojektowanie elektrowni jądrowej stwierdził, że "koalicja Tuska rozważa naruszenie polsko-amerykańskiego sojuszu energetycznego, to skrajna nieodpowiedzialność".
2023-10-03, 17:51
W poniedziałkowym wywiadzie w Radiu Zet poseł KO Urszula Zielińska z partii Zielonych, która kandyduje do Sejmu z drugiego miejsca na liście Koalicji w Warszawie, mówiła m.in. o planach transformacji energetycznej. Zapytana, jak Zieloni dogadają się z Platformą Obywatelską ws. atomu, wyjaśniła, że w KO uzgodniono, że przez pierwsze 100 dni rządów zostanie przygotowany plan finansowania energetyki opartej na OZE i "tego, czego nie zrobił polski rząd, czyli plan rozwoju energetyki jądrowej".
- Dogadamy się tak, że dzisiaj plany energetyki jądrowej mają jedną wielką wadę: nie mają żadnego rachunku finansowania, nie mają biznesplanu - podkreśliła Zielińska. Dopytywana, co z podpisaną z Amerykanami umową ws. pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, odparła: "Musimy dowiedzieć się, na ile jest zobowiązująca i jakie kary grożą nam za odstąpienie od niej". "Czy KO brałaby pod uwagę zerwanie tej umowy?" - padło kolejne pytanie. - Oczywiście, wszystko musimy wziąć pod uwagę, musimy wszystko przejrzeć - odpowiedziała Zielińska.
Bezpieczeństwo energetyczne
Do wypowiedzi Zielińskiej premier Morawiecki odniósł się we wpisie na Facebooku. - Koalicja Tuska rozważa naruszenie polsko-amerykańskiego sojuszu energetycznego! To czyste szaleństwo i skrajna nieodpowiedzialność! Walczymy - i dalej będziemy walczyć o bezpieczeństwo Polski! - stwierdził premier, załączając materiał wyborczy.
Premier podkreśla w nim, że Polska ma umowę na pierwszą elektrownię jądrową w Polsce. - To stało się faktem. Wraz z amerykańskimi partnerami zbudujemy gwarancję bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ekipa Tuska przespała najważniejsze lata dla polskiej energetyki - wskazał szef rządu. W materiale pokazano następnie fragment wypowiedzi Zielińskiej, w której przyznaje, że Koalicja Obywatela będzie brała pod uwagę odstąpienie od umowy ws. pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.
REKLAMA
- My to odwróciliśmy. Dzięki sojuszowi ze Stanami Zjednoczonymi i dobrej współpracy zapewniamy nie tylko bezpieczeństwo, ale także tysiące miejsc pracy i szybki rozwój gospodarczy kraju. Tylko Prawo i Sprawiedliwość daje gwarancje szybkiego rozwoju Polski - zapewnił premier.
Umowa na budowę elektrowni
Pod koniec września spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu.
Kontrakt na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract) przewiduje zaprojektowanie głównych komponentów elektrowni jądrowej: wyspy jądrowej, wyspy turbinowej oraz instalacji towarzyszących. Czas trwania umowy to 18 miesięcy, na jej mocy powstać ma ponad 400 raportów i opracowań. Umowa przewiduje też zaprojektowanie łańcuchów dostaw, wsparcie procesu inwestycyjnego, przygotowanie dokumentacji dla pozwolenia na budowę.
Zobacz również na Niezalezna.pl: Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce staje się faktem. Premier: Wybudujemy ją z amerykańskimi podmiotami
REKLAMA
W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 r.
Posłuchaj
- Coraz bliżej pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Minister Moskwa: jest decyzja środowiskowa GDOŚ
- Ukraina przygotowuje się do zimy. Zabezpiecza obiekty energetyczne i uzupełnia zapasy gazu
- "Polska jest potentatem w produkcji wodoru". Minister Moskwa: to nie przyszłość, ale teraźniejszość
Zobacz również:
dz/PAP, IAR
REKLAMA