Świadczenia dla Ukraińców. Rzecznik rządu: mam nadzieję, że nie będzie potrzeby ich przedłużania

- Specjalne rozwiązania, które były przyjęte po wybuchu wojny, mają charakter czasowy - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller o pomocy finansowej dla Ukraińców w Polsce. Zapowiedział, że świadczenia będą stopniowo wygaszane.

2023-10-04, 12:53

Świadczenia dla Ukraińców. Rzecznik rządu: mam nadzieję, że nie będzie potrzeby ich przedłużania
Ілюстрацыйнае фота. Foto: Damian Lugowski / Shutterstock.com

Piotr Müller w środę w Studiu PAP pytany był o dalszą pomoc finansową dla obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce, biorąc pod uwagę ostatnie sondaże, z których wynika, że większość Polaków jest za jej wstrzymaniem.

- Sondaż to jest oczywiście jedna rzecz, ale (...) te rozwiązania, które były przyjęte po wybuchu wojny, mają charakter czasowy i tyle mogę powiedzieć. Oczywiście, czym innym jest kwestia obowiązywania rozwiązań, takich jak dla każdego innego, każdej osoby, która pracuje na przykład na terenie Polski, jest nie jest obywatelem Polski, a czym innym specjalne rozwiązania dla Ukrainy - powiedział.

Polityk PiS podkreślił, że etap, w którym Ukraińcy masowo uciekali ze swojego kraju przed wojną, się zakończył.

- W związku z tym te rozwiązania stopniowo będą wygaszane, po prostu tak wynika z ustawy, nie będą przedłużane - dodał.

REKLAMA

Pomoc dla Ukraińców wygaśnie w pierwszym kwartale 2024 r.?

Dopytywany, kiedy zaczną wygasać, Müller powiedział, że to "chyba pierwszy kwartał" przyszłego roku. Dodał, że ma nadzieję, że "nie będzie po prostu potrzeby ich wydłużania". Dopytywany, czy uważa, że raczej nie będzie tej potrzeby odpowiedział: "tak uważam".

Z sondażu Instytutu Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" wynika, że większość Polaków uważa, że nie powinniśmy nadal pomagać finansowo obywatelom Ukrainy mieszkającym w Polsce, np. dając im "500 plus" i inne świadczenia. 36 proc. badanych odpowiedziało na to pytanie, że "zdecydowanie nie"; 24 proc., że "raczej nie"; 18 proc., że "raczej tak"; 8 proc., że "zdecydowanie tak", a 14 proc. odparło, że nie wie.

Czytaj również:

Na mocy ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, otrzymali oni prawo do pobierania m.in. świadczenia wychowawczego 500 plus, rodzinnego kapitału opiekuńczego czy świadczenia "Dobry start".

REKLAMA

GUS o świadczeniach na rzecz rodziny wypłacane obywatelom Ukrainy w 2022 r.

W 2022 roku na wsparcie obywateli Ukrainy przeznaczono w formie świadczeń rodzinnych w Polsce 130,5 mln złotych - informuje Główny Urząd Statystyczny. Stanowiło to 1,1 procent ogólnej kwoty wypłaconych wszystkich świadczeń rodzinnych. W 2022 roku obywatele Ukrainy złożyli na terenie Polski 102,9 tys. wniosków o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych. Na koniec 2022 roku świadczenia rodzinne pobierało 20,6 tys. rodzin z Ukrainy.

Wśród świadczeń rodzinnych, wypłaconych obywatelom Ukrainy w Polsce, dominowały zasiłki rodzinne wraz z dodatkami, czyli świadczenia skierowane do rodzin z dziećmi. Ich wartość wyniosła 84,1 mln zł. Świadczenia rodzicielskie stanowiły 17,4 procent wypłaconych świadczeń (22,6 mln zł), a świadczenia opiekuńcze, czyli skierowane do osób niepełnosprawnych, 16,7 procent (21,8 mln zł). Najmniejszy udział w strukturze wydatków stanowiły zapomogi z tytułu urodzenia dziecka - 1,5 procent, to jest 1,9 mln zł.

[WIDEO] Rzecznik rządu Piotr Müller w Programie 3 Polskiego Radia

PAP, IAR, ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej