Wzrost nakładów finansowych i zniesienie limitów do specjalistów. Rządy PiS to zmiany w systemie ochrony zdrowia

Jednym z filarów polityki społecznej - wyjątkowo oddziałujących na jakość życia Polaków - jest poprawa funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Ostatnie lata to czas dynamicznych zmian w tym zakresie.

2023-10-04, 16:50

Wzrost nakładów finansowych i zniesienie limitów do specjalistów. Rządy PiS to zmiany w systemie ochrony zdrowia
Rosną nakłady na ochronę zdrowia. . Foto: Shutterstock/ PopTika

Jak zadeklarował PiS w programie wyborczym: "Celem Prawa i Sprawiedliwości jest zbudowanie nowoczesnego i sprawnego systemu opieki zdrowotnej, który będzie charakteryzowała wysoka jakość świadczeń i szacunku do pacjenta. Uważamy, że publiczna opieka zdrowotna stanowi prawo każdego Obywatela, zaś samo zdrowie nie jest towarem. Państwo nie może być zwolnione z dbałości o dostępność i jakość usług oferowanych przez publiczną opiekę zdrowotną. Prawo i Sprawiedliwość będzie takiej wizji bronić oraz ją realizować i rozwijać".

Zmianą o charakterze fundamentalnym było wprowadzenie przez rząd ustawy gwarantującej systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do poziomu co najmniej 6% PKB w 2024 r. Finansowanie wydatków w tym zakresie wyniesie w 2023 r. blisko 170 mld zł, podczas gdy w 2015 r., w czasach PO-PSL, sięgało ledwie 77,2 mld zł.

Poziom nakładów na zdrowie. Źródło: PAP Poziom nakładów na zdrowie. Źródło: PAP

Zwiększanie dostępności do lekarzy i specjalistów

Dzięki działaniom rządu Prawa i Sprawiedliwości przybyło lekarzy wykonujących zawód - od 2010 r. ich liczba wzrosła o ponad 37 tys. (z 154 536 w 2010 r. do 191 643 w 2022 r.). O ponad 53% wzrosły limity przyjęć na kierunek lekarski w roku akademickim 2022/2023 w porównaniu z rokiem 2015/2016. Po zwiększeniu naborów na kierunki lekarskie podnieśliśmy liczbę miejsc rezydenckich. Jeszcze w 2023 r. liczba miejsc odbywania specjalizacji zwiększy się dwukrotnie w stosunku do 2022 r.

W ten sposób rząd przeciwdziała zjawisku charakterystycznemu dla czasów PO-PSL, czyli drastycznemu wówczas odpływowi kadr medycznych na rynek prywatny i za granicę. Daliśmy tym samym możliwości zarobkowania w publicznym systemie ochrony zdrowia, które są konkurencyjne względem systemu prywatnego. Opanowaliśmy wyjazd specjalistów za granicę. Dziś zarobki lekarzy w Polsce, biorąc pod uwagę również koszty życia, nie odstają od standardu europejskiego.

REKLAMA

Co więcej, staliśmy się na tyle atrakcyjnym krajem, że w ostatnim roku ponad 5,2 tys. lekarzy z Ukrainy i Białorusi podjęło pracę w polskim publicznym systemie ochrony zdrowia.

Za mało lekarzy w Polsce. Źródło: PAP Za mało lekarzy w Polsce. Źródło: PAP

Zniesienie limitów do specjalistów

Od kwietnia 2019 r. systematycznie rozszerzano zakres świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej niepodlegających limitom w zakresie finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Początkowo bezlimitowym finansowaniem objęto wysokospecjalistyczne badania diagnostyczne tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Finalnie od 1 lipca 2021 r. zniesiono wszystkie dotychczas obowiązujące ograniczenia - obecnie bezlimitowym finansowaniem objęte jest każde świadczenie lekarzy specjalistów w ramach Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej we wszystkich dziedzinach medycyny, udzielane każdemu zgłaszającemu się pacjentowi, w tym także wysokokosztowe badania diagnostyczne. Tym samym świadczeniodawcy uzyskali gwarancję, że otrzymają wynagrodzenie za każde udzielone świadczenie, co stanowi finansową zachętę zarówno do zwiększania liczby udzielanych porad pacjentom już objętych opieką, jak i do obejmowania nią pacjentów nowych.

Korzystanie z programów profilaktycznych w Polsce. Źródło: PAP Korzystanie z programów profilaktycznych w Polsce. Źródło: PAP

Od 1 października 2022 r. lekarze medycyny rodzinnej mogą konsultować pacjentów ze specjalistami z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc, endokrynologii, a więc chorób, na które najczęściej zapadają Polacy, co zdecydowanie skraca czas potrzebny na diagnozę - jest to system opieki koordynowanej. Już jedna czwarta wszystkich przychodni dołączyła do projektu. Opieka koordynowana w POZ pozwala na szybsze i skuteczniejsze diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych oraz ułatwia dostęp do specjalisty".

REKLAMA

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej