Wzrost nakładów finansowych i zniesienie limitów do specjalistów. Rządy PiS to zmiany w systemie ochrony zdrowia
Jednym z filarów polityki społecznej - wyjątkowo oddziałujących na jakość życia Polaków - jest poprawa funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Ostatnie lata to czas dynamicznych zmian w tym zakresie.
2023-10-04, 16:50
Jak zadeklarował PiS w programie wyborczym: "Celem Prawa i Sprawiedliwości jest zbudowanie nowoczesnego i sprawnego systemu opieki zdrowotnej, który będzie charakteryzowała wysoka jakość świadczeń i szacunku do pacjenta. Uważamy, że publiczna opieka zdrowotna stanowi prawo każdego Obywatela, zaś samo zdrowie nie jest towarem. Państwo nie może być zwolnione z dbałości o dostępność i jakość usług oferowanych przez publiczną opiekę zdrowotną. Prawo i Sprawiedliwość będzie takiej wizji bronić oraz ją realizować i rozwijać".
Zwiększanie dostępności do lekarzy i specjalistów
Dzięki działaniom rządu Prawa i Sprawiedliwości przybyło lekarzy wykonujących zawód - od 2010 r. ich liczba wzrosła o ponad 37 tys. (z 154 536 w 2010 r. do 191 643 w 2022 r.). O ponad 53% wzrosły limity przyjęć na kierunek lekarski w roku akademickim 2022/2023 w porównaniu z rokiem 2015/2016. Po zwiększeniu naborów na kierunki lekarskie podnieśliśmy liczbę miejsc rezydenckich. Jeszcze w 2023 r. liczba miejsc odbywania specjalizacji zwiększy się dwukrotnie w stosunku do 2022 r.
REKLAMA
Co więcej, staliśmy się na tyle atrakcyjnym krajem, że w ostatnim roku ponad 5,2 tys. lekarzy z Ukrainy i Białorusi podjęło pracę w polskim publicznym systemie ochrony zdrowia.
Zniesienie limitów do specjalistów
Od kwietnia 2019 r. systematycznie rozszerzano zakres świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej niepodlegających limitom w zakresie finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Początkowo bezlimitowym finansowaniem objęto wysokospecjalistyczne badania diagnostyczne tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.
Od 1 października 2022 r. lekarze medycyny rodzinnej mogą konsultować pacjentów ze specjalistami z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc, endokrynologii, a więc chorób, na które najczęściej zapadają Polacy, co zdecydowanie skraca czas potrzebny na diagnozę - jest to system opieki koordynowanej. Już jedna czwarta wszystkich przychodni dołączyła do projektu. Opieka koordynowana w POZ pozwala na szybsze i skuteczniejsze diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych oraz ułatwia dostęp do specjalisty".
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/ IAR/mib
REKLAMA