Ochrona granic, obniżenie socjalu, ściganie przemytników i readmisja. Wąsik o sposobach walki z nielegalną migracją
- Przymusowa relokacja w UE nie stanowi żadnego rozwiązania dla problemu migracji. Ten problem można rozwiązać przez twardą politykę graniczną, obniżenie zachęt socjalnych dla imigrantów, ściganie gangów przemytników i readmisję, czy odsyłanie ludzi do krajów pochodzenia - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
2023-10-05, 09:30
W Parlamencie Europejskim Europejska Partia Ludowa - należą do niej PO i PSL - forsuje pakt migracyjny, który narzuca państwom UE przyjmowanie nielegalnych imigrantów lub płacenie kar za odmowę. 4 października w PE odbyła się debata poświęcona konieczności szybkiego przyjęcia paktu. W Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich UE przyjęto ostatni element paktu migracyjno-azylowego. Polska i Węgry były przeciw.
Granica polsko-białoruska
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że granica polsko-białoruską jest najlepiej strzeżoną granicą strefy Schengen. - To jest fakt, nie opinia. W ostatnim czasie na granicy było 40 międzynarodowych delegacji. Mamy nie tylko zaporę fizyczną, ale też perymetrię. Patrol potrzebuje ok. minuty, aby stawić się na miejsce naruszenia granicy. Mamy na miejscu ok. 11 tys. ludzi - powiedział Maciej Wąsik.
Szlak południowy
Jego zdaniem najbardziej eksploatowany szlak migracyjny w Europie prowadzi przez Morze Śródziemne i Bałkany. - Każdego tygodnia notujemy ok. 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Na granicy serbsko-węgierskiej jest tych prób nawet 4 tys. Migranci idą następnie przez Austrię, Czechy i Słowację. Dlatego wprowadziliśmy tymczasową kontrolę na granicy ze Słowacją. Nie jest prawdą, że na granicy polsko-niemieckiej kontrolowany jest każdy samochód. Niemcy nie wprowadzili oficjalnie kontroli. Dobrze jednak, że badają swoją przestrzeń. Nareszcie zaczynają dostrzegać problem, który sami stworzyli polityką otwartych drzwi - tłumaczył wiceszef MSWiA.
Zobacz również na i.pl: Tak będzie z forsowanym przez Grupę Webera z Tuskiem i PSL-em Paktem Migracyjnym. Nie słuchali Polski i dziś tego żałują. Jest nowy spot PiS
REKLAMA
- Ci, którzy próbują przekroczyć polsko-białoruską granicę, nie szukają azylu w Polsce. Procedura azylowa w Polsce oznacza dla niech, że nie będą mogli wyjechać do Niemiec. Niektórzy jednak twierdzą, że szukają u nas ochrony międzynarodowej. W takie sytuacji mamy obowiązek skierować ich do ośrodka i przebadać ich historię. Sądy wskazują, że mają to być ośrodki otwarte. Prawie nikt nie trafia jednak do tych ośrodków, wszyscy jadą dalej do Niemiec namówieni zwykle przez aktywistów. Tylko w tym roku mieliśmy 1000 osób, które oszukały w ten sposób europejski system - dodał Wąsik.
Problem do rozwiązania
Wiceszef MSWiA przypomniał też, że w 2015 roku wojewoda mazowiecki wysłał pismo do wszystkich samorządów z zapytaniem, "ilu nielegalnych imigrantów są w stanie przyjąć w ramach relokacji". - Można przypuszczać, że w przypadku dojścia do władzy PO manewr zostanie powtórzony. Nielegalni imigranci zostaliby rozmieszczeni w każdym zakątku Polski. Przymusowa relokacja w UE nie stanowi żadnego rozwiązania dla problemu migracji. Ten problem można rozwiązać przez twardą politykę graniczną, obniżenie zachęt socjalnych dla imigrantów, ściganie gangów przemytników i readmisję, czy odsyłanie ludzi do krajów pochodzenia - podsumował Wąsik.
Posłuchaj
REKLAMA
W czwartek w południe w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki wygłoszą wspólne oświadczenie ws. forsowanego przez PO i PSL tzw. paktu migracyjnego.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Stanisław Janecki
REKLAMA
Gość: Maciej Wąsik (wiceszef MSWiA)
Data emisji: 5.10.2023
Godzina emisji: 7.06
PR24/jt
REKLAMA
REKLAMA