Unijna pomoc dla Palestyńczyków. Hiszpania i Luksemburg o jej wstrzymaniu: to zły pomysł

Ogłoszone przez Komisję Europejską wstrzymanie pomocy Unii Europejskiej dla Palestyńczyków, w tym dla ponad 2 mln mieszkających w objętej działaniami wojennymi Strefie Gazy, spowodowało zaniepokojenie rządu Hiszpanii.

2023-10-10, 12:20

Unijna pomoc dla Palestyńczyków. Hiszpania i Luksemburg o jej wstrzymaniu: to zły pomysł
Mężczyzna macha palestyńską flagą podczas wiecu przeciwko okupacji terytoriów palestyńskich i konfliktowi między Izraelem a Hamasem. Foto: PAP/EPA/JOEL CARRETT

Premier Pedro Sanchez "zdecydowanie" potępił atak Hamasu na Izrael, ale nie poparł "prawa Izraela do obrony", co uczyniły Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Włochy - zauważyły media hiszpańskie.

- Żądamy natychmiastowego zaprzestania masowej przemocy wobec ludności cywilnej. Hiszpania podtrzymuje swoje zaangażowanie na rzecz stabilności w regionie - podkreślił.

Decyzja o zawieszeniu pomocy

Szef hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuel Albares odrzucił możliwość wstrzymania pomocy unijnej dla Palestyńczyków, podkreślając, że o takim zamiarze nie wiedzieli szefowie resortów dyplomacji państw UE.

- Decyzja o zawieszeniu pomocy należy do rządów krajów UE w Radzie Unii Europejskiej - przypomniał.

REKLAMA

Także zdaniem luksemburskiego ministra spraw zagranicznych Jassena Asselborna "wstrzymanie pomocy UE dla Palestyńczyków jest "złym pomysłem", "zbiorową kara dla całej ludności potrzebującej pomocy".

Minister Albares zwrócił się do szefa europejskiej dyplomacji Josepa Borrella o włączenie tego tematu do porządku obrad nadzwyczajnego posiedzenia rady ministrów spraw zagranicznych UE, które odbędzie się we wtorek w celu omówienia sytuacji w Izraelu i na terytoriach palestyńskich.

 Natychmiastowe wstrzymanie wsparcia 

Komisarz ds. Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji w sprawie Rozszerzenia Wegier Oliver Varhelyi ogłosił w poniedziałek "natychmiastowe" zawieszenie pomocy rozwojowej dla Palestyńczyków w odpowiedzi na "brutalny terror przeciwko Izraelowi". Wkrótce potem komisarz ds. zarządzania kryzysowego Słoweniec Janez Lenarczicz zapewnił, że pomoc humanitarna, za którą odpowiada, będzie utrzymana "tak długo, jak to będzie potrzebne".

"Chociaż zdecydowanie potępiam atak terrorystyczny Hamasu, konieczna jest ochrona ludności cywilnej i poszanowanie międzynarodowego prawa humanitarnego" - napisał w sieci społecznościowej X.

REKLAMA

[CZYTAJ NA PORTALU POLSKIERADIO24.PL] Atak Hamasu na Izrael - więcej informacji

KE zapowiedziała w oświadczeniu pilny przegląd pomocy finansowej w koordynacji z państwami członkowskimi, co jednak ma nie wpłynąć na pomoc humanitarną udzielana w ramach programu ECHO. Aktualnie nie były jednak planowane żadne wypłaty - stwierdził dziennik "ABC".

Czytaj więcej:

"Walki w Izraelu i Strefie Gazy mogą wywołać nową falę migracji". Kuźmiuk o sytuacji na Bliskim Wschodzie

PAP/nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej