Znaczenie sektora elektromobilności dla polskiego PKB. Zobacz wyniki raportu
Elektromobilność to ogromna i wciąż rosnąca gałąź gospodarki, która jest również jedną ze strategicznych branż dla rozwoju Polski na najbliższe lata - ocenia się w raporcie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności oraz Agencji Rozwoju.
2023-10-10, 14:32
Według raportu: "Elektromobilność kluczem do rozwoju gospodarczego Polski", Polska ma potencjał do dalszego dynamicznego rozwoju sektora elektromobilności, opartego na rosnącej świadomości społeczeństwa, wsparciu rządowym i zasobach wykształconych pracowników.
Wyzwania prawne
Aby zmaksymalizować rozwój sektora e-mobility konieczne jest skuteczne przezwyciężenie wyzwań prawnych, infrastrukturalnych i technologicznych oraz odpowiednie inwestycje w badania i rozwój, dopiero wtedy Polska jest w stanie osiągnąć trwały i zrównoważony rozwój oparty o nowe technologie i globalne megatrendy jakim jest elektromobilność - ocenia się w raporcie.
Jak przypominają autorzy, na koniec 2022 r. na świecie sprzedanych zostało ponad 10 mln pojazdów elektrycznych, czyli 14 proc. ogólnej sprzedaży nowych samochodów.
Rok wcześniej auta na prąd stanowiły 9 proc. sprzedaży, a w 2020 r. poniżej 5 proc. Europa była drugim największym rynkiem pod względem sprzedaży - za Chinami. W ubiegłym roku co piąty pojazd sprzedany w Europie był elektryczny, co przekłada się na 2,7 miliona pojazdów.
Zobacz również w tvp. info: Raport: Coraz więcej samochodów elektrycznych w Polsce
Kluczowe miejsce w łańcuchu dostaw
Według raportu, polscy przedsiębiorcy słusznie upatrują szansy na zajęcie kluczowego miejsca w łańcuchu dostaw sektora elektromobilności, jednak aby osiągnąć oczekiwany poziom niezbędne są inwestycje w globalny łańcuch produkcji komponentów do baterii, ogniw, oraz dostaw surowców, a także produkcji pojazdów i infrastruktury ładowania.
Polska już teraz jest jednym z europejskich potentatów produkcji baterii i autobusów elektrycznych, a inwestorzy nie przestają doceniać zalet potencjału intelektualnego i produkcyjnego - zaznacza się. W 2022 r. wielkość eksportu w tej branży wyniosła ponad 12,4 mld euro, z czego 9 mld euro przypadło na baterie, 1,8 mld euro na transformatory, przetwornice, przekształtniki, stacje ładowania. Polska jest też największym eksporterem autobusów elektrycznych w UE - przypomina się w raporcie.
Czytaj także na i.pl: Elektromobilność w Polsce. Gdzie i kiedy powstanie więcej stacji ładowania samochodów elektrycznych?
REKLAMA
Znaczenie elektromobilności dla wzrostu PKB
Zgodnie z przytaczanymi prognozami, udział sektora elektromobilności w krajowym PKB będzie notował tendencję wzrostową, a dostępne szacunki do roku 2050 dają szansę na wzrost tego udziału do 5,7 proc. PKB. Jak podkreśla się w raporcie, stymulacja sektora elektromobilności jest ważna, gdyż bez niej możemy spodziewać się spadku znaczenia przemysłu motoryzacyjnego w krajowym PKB.
- Fabryka elektrycznych aut Izera będzie zrobotyzowana. Nowe informacje od ElectroMobility Poland
- Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r. to "zły pomysł". Tak uważa ponad połowa polskich kierowców
IAR/PAP/PR24/akg
REKLAMA