"Jego pielgrzymki łamały mury niechęci i uprzedzenia". Eksperci o Janie Pawle II

Ks. prof. Robert Skrzypczak z Akademii Papieskiej w Warszawie powiedział, że podróże i pielgrzymki Jana Pawła II pozwoliły przełamać wiele barier. Gość Programu 1 Polskiego Radia stwierdził, że działania papieża podczas podróży pokonywały niechęć i uprzedzenia.

2023-10-15, 18:37

"Jego pielgrzymki łamały mury niechęci i uprzedzenia". Eksperci o Janie Pawle II
Prof. Robert Skrzypczak o Janie Pawle II: jego pielgrzymki były niesamowite. Foto: NAC

Prof. Skrzypczak przypomniał, że w 1985 r. Jan Paweł II spotkał się w Casablance z grupą stu tysięcy młodych muzułmanów. Papież jako pierwsza głowa Kościoła w historii przekroczył próg Wielkiej Synagogi w Rzymie. - Jego pielgrzymki były niesamowite - podkreślił ksiądz profesor Robert Skrzypczak, przypominając wyprawę papieża do Ziemi Świętej. Zdaniem gościa Polskiego Radia pielgrzymki Jana Pawła II "łamały mury niechęci i uprzedzenia".

Socjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie profesor Krzysztof Wielecki powiedział w Programie I Polskiego Radia, że papież Jan Paweł II doskonale rozumiał czasy, w których był głową Kościoła.

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY JAN PAWEŁ II PAPIEŻ POLAK >>>

Wpływ na przywódców

Profesor Wielecki podkreślił, że jednym z najważniejszych osiągnięć papieża podczas jego pontyfikatu był wpływ, jaki wywierał na najważniejszych światowych przywódców: "Zmienił Kościół, który stał się inny, ale zmienił też świat, wydawałoby się zablokowanego, systemu globalnego". Socjolog z Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego dodał, że Polak, który pochodził z kraju zależnego od Związku Radzieckiego, zaczął odgrywać kluczową rolę w nowym układzie sił.

REKLAMA

- Jan Paweł II odczytał swój czas, a może został w jakiś sposób do tego czasu przygotowany - podsumował profesor Wielecki.

Jutro minie 45 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą udadzą się do Watykanu, gdzie wezmą udział w mszy świętej przy grobie papieża w Bazylice Świętego Piotra oraz w rocznicowym koncercie. Wieczorem prezydent wróci do kraju.

Dziś, na dzień przed tą rocznicą, obchodzony jest Dzień Papieski, który co roku przypada w niedzielę przed rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża.

IAR,pkur

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej