Nowe twarze w Sejmie. Trener narciarstwa, popularyzator historii, prezydent miasta

Państwowa Komisja Wyborcza podała już pełne dane ze 100 proc. komisji wyborczych. Wynika z nich, że zwycięzcą wyborów parlamentarnych do Sejmu zostało Prawo i Sprawiedliwość. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, za nią zaś Trzecia Droga. W Sejmie, w którym znajdą się również przedstawiciele Lewicy i Konfederacji - pojawią się nowe twarze.

2023-10-17, 21:27

Nowe twarze w Sejmie. Trener narciarstwa, popularyzator historii, prezydent miasta
Nowe twarze w Sejmie. Trener narciarstwa, popularyzator historii, prezydent miasta. Kto zasiądzie w ławach poselskich?. Foto: gov.pl & PAP/Rafał Guz & Dariusz Gorajski / Forum & Jacek Szydlowski / Forum & PAP/Przemysław Piątkowski & MARCIN BANASZKIEWICZ / FotoNews / Forum

Prawo i Sprawiedliwość wygrało niedzielne wybory do Sejmu. Partię Jarosława Kaczyńskiego poparło 35,38 proc. głosujących. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska (30,70 proc.). Na Trzecią Drogę zagłosowało 14,40 proc. wyborców. Lewica zdobyła 8,61 proc. głosów. Jako ostatnia do Sejmu wchodzi Konfederacja z poparciem 7,16 proc.

Po przeliczeniu danych PiS uzyskało 194 mandaty, KO - 157, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18.

Debiut Hołowni

Zupełnie nową twarzą w polskim parlamencie będzie Szymon Hołownia, jeden z liderów - wraz z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - Trzeciej Drogi; przewodniczący Polski 2050. Były dziennikarz, który w wyborach parlamentarnych startował z okręgu na Podlasiu, zdobył 79 951 głosów.

Osłodzona gorycz porażki

Nowicjuszem w poselskich ławach będzie również jeden z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen. Polityk startował w wyborach z listy warszawskiej (okręg 19), uzyskując 101 269 głosów. W wypowiedziach nie krył jednak, że wynik swojej formacji (7,16 proc.) postrzega w kategoriach porażki.

REKLAMA

"Popełniliśmy mnóstwo błędów, a kampanię wygrywa ten, kto popełnia ich mniej. Musimy je teraz przeanalizować, wyciągnąć wnioski, tak, żeby następnym razem było znacznie lepiej. Mądrzy ludzie mówią, że zanim zacznie się zmieniać świat, trzeba posprzątać swój pokój. I tym właśnie zamierzam się najpierw zająć" - podkreślał w mediach społecznościowych.

Żona Bosaka pokonuje Korwin-Mikkego

A propos Konfederacji - w Sejmie zabraknie jednego z ojców założycieli tego ugrupowania, obecnie odsuniętego w cień, czyli Janusza Korwin-Mikkego. Przegrał (okręg 20) on z żoną drugiego z liderów (obok Mentzena) tego środowiska - Kariną Bosak, która uzyskała 21 217 głosów, i to ona zasiądzie w sejmowych ławach.

Korwin-Mikkemu, który jest znany z niewybrednych komentarzy o kobietach, zapewne trudno będzie się pogodzić z tym rezultatem. - Jego wynik to czerwona kartka od wyborców, jest w tym coś symbolicznego, że po negatywnych wypowiedziach o kobietach kobieta przeskakuje go, jeśli chodzi o wynik wyborczy - komentował na antenie RMF FM Krzysztof Bosak.

Z listy PiS do Sejmu

Z listy Prawa i Sprawiedliwości na Pomorzu Zachodnim dostał się do Sejmu Dariusz Matecki. To prawnik i samorządowiec - dotychczas był radnym w Szczecinie. Ponadto jest szefem lokalnych struktur Suwerennej Polski, znanym ze swojej aktywności w mediach społecznościowych.

REKLAMA

"55 tys. głosów na listę PiS w samym Szczecinie, w tym 6 tys. na mnie (łącznie 15 tys.) - pięknie dziękuję! Dziękuję również wszystkim pracownikom Urzędu Miasta, z którymi dane mi było współpracować" - napisał na Twitterze Matecki.

Prezydent Sopotu przez ćwierć wieku

Mandat posła zdobył również Jacek Karnowski, który przez ostatnie 25 lat sprawował urząd prezydenta Sopotu. Polityk startował z listy Koalicji Obywatelskiej (okręg nr 25), uzyskując 55 069 głosów.

Obecność Karnowskiego w parlamencie oznacza, że władzę w Sopocie w najbliższym czasie będzie sprawował komisarz.

Popularyzator historii

Debiutantem nie tylko w Sejmie, ale w ogóle w polityce jest Bogusław Wołoszański. Znany dziennikarz i popularyzator historii, prowadzący serię "Sensacje XX wieku", startował jako "jedynka" na liście KO w Piotrkowie Trybunalskim (okręg 10). Zdobył poparcie 35 202 głosujących.

REKLAMA

Ostatni kandydat na liście Nowej Lewicy pokonał Czarzastego

Ponadto mandat poselski m.in. zdobyli:

  • Michał Kołodziejczak - lider Agrounii. Startował z listy KO w Koninie, zdobywając 44 062 głosy;
  • Aleksandra Wiśniewska - lista KO w Łodzi (okręg nr 9) - 29-letnia działaczka społeczna (25 436 głosów);
  • Apoloniusz Tajner - lista KO w Bielsku-Białej (okręg nr 27) - były prezes Polskiego Związku Narciarskiego oraz były trener reprezentacji Polski w skokach narciarskich (20 748 głosów);
  • Dorota Olko - lista Nowej Lewicy w Warszawie (okręg nr 19) - rzecznik partii Razem (44 188 głosów);
  • Łukasz Litewka - lista Nowej Lewicy w Sosnowcu (okręg nr 32) - socjolog, działacz społeczny, radny Sosnowca. Startując z ostatniego miejsca na liście, uzyskał najlepszy wynik wśród kandydatów Nowej Lewicy w tym okręgu (40 579 głosów), pokonując zarazem lidera tego ugrupowania Włodzimierza Czarzastego (również zdobył mandat - 22 332 głosy).

Powroty do Sejmu

W Sejmie znajdą się także nowe-stare twarze. Do ław poselskich wraca chociażby lider PO, były premier Donald Tusk, były wicepremier Roman Giertych, ale też wiceprezes PSL i były marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Kto otrzyma misję sformowania rządu? Prezydencka minister przypomina o "ugruntowanej tradycji"

łl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej