Posiedzenie unijnej Rady ds. Zagranicznych. Głównym tematem wojna na Bliskich Wschodzie
Rosyjska agresja na Ukrainę, relacje Armenii i Azerbejdżanu oraz sytuacja w Izraelu i regionie - będą m.in. tematami posiedzenia unijnej Rady ds. Zagranicznych w Luksemburgu. W posiedzeniu weźmie udział szef MSZ Zbigniew Rau.
2023-10-23, 02:52
Po raz pierwszy od kilkunastu miesięcy głównym tematem spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych nie będzie wojna rozpętana przez Rosję na Ukrainie, ale wojna na Bliskim Wschodzie. Ochrona Europejczyków przebywających w regionie, współpraca konsularna, sytuacja humanitarna w Strefie Gazy i zagrożenie rozlaniem się konfliktu - to kwestie do przedyskutowania przez szefów dyplomacji 27-mki.
Jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie to ministrowie mają rozmawiać między innymi o przygotowywanym 12.pakiecie sankcji wobec Rosji. Niektórzy chcą nawiązać do niedawnego spotkania Viktora Orbana z Władimirem Putinem, które wywołało oburzenie w wielu europejskich stolicach.
- Jedność Unii jest kluczowa, a to spotkanie na pewno nie jest zgodne z naszą polityką - podkreślił jeden z unijnych dyplomatów.
Spór o Górski Karabach
Wojska Azerbejdżanu rozpoczęły 19 września trwającą dwa dni operację w regionie, o który Armenia i Azerbejdżan toczą spór od rozpadu Związku Radzieckiego. Po opanowaniu Górskiego Karabachu przez Azerbejdżan, separatystyczne władze ogłosiły koniec istnienia nieuznawanej republiki z dniem 1 stycznia 2024 roku. Ponad 100 tys. Ormian opuściło dotąd obszar i udało się do Armenii.
W środę azerbejdżańskie ministerstwo obrony poinformowało, że armie Azerbejdżanu i Turcji przeprowadzą w dniach od 23 do 25 października wspólne ćwiczenia wojskowe na terenach Górskiego Karabachu i Nachiczewanu.
Atak Hamasu, odpowiedź Izraela
Natomiast do intensyfikacji aktów przemocy na Zachodnim Brzegu doszło po ataku Hamasu na Izrael 7 października. Hamas wdarł się na terytorium Izraela, mordując mieszkańców przygranicznych miasteczek i porywając cywilów do Strefy Gazy. Zginęło wówczas ponad 1,4 tys. osób, a uprowadzono nie mniej niż 203 cywilów, w tym dzieci, kobiet i seniorów. Po ataku Hamasu nastąpiły zmasowane ataki lotnictwa izraelskiego na Gazę.
Według palestyńskiego resortu zdrowia od początku konfliktu w Strefie Gazy zginęło 4651 Palestyńczyków, a 14 245 zostało rannych. Rzecznik ministerstwa poinformował, że w ciągu minionej doby izraelskie bombardowania zabiły 266 osób, w tym 117 dzieci. Wcześniej w niedzielę ministerstwo przekazało, że co najmniej 55 Palestyńczyków zginęło w Strefie Gazy w nocy z soboty na niedzielę w izraelskich bombardowaniach, a kolejne cztery osoby zginęły na Zachodnim Brzegu.
Wezwanie do ewakuacji
Izrael poinformował w sobotę wieczorem o zamiarze zintensyfikowania ataków na Strefę Gazy w ramach przygotowań do kolejnego etapu wojny z Hamasem. Rzecznik izraelskiego wojska, kontradmirał Daniel Hagari, po raz kolejny zaapelował do mieszkańców północnej części enklawy do ewakuacji na południe Strefy.
- Sekretarz generalny NATO: wspieranie Ukrainy jest ważne dla całego Sojuszu
- Kreml chce być rozjemcą w konflikcie Hamas-Izrael. Żaryn: rosyjska hipokryzja przebija wszystko
PAP/IAR/fc
REKLAMA