Szydło o zmianie unijnych traktatów: odbije się to negatywnie na życiu każdego Europejczyka

Europoseł PiS Beata Szydło powiedziała, że zmiany Traktatów Europejskich, forsowane w PE, odbiją się negatywnie na życiu każdego Europejczyka. Skomentowała w ten sposób głosowanie w Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego, która przyjęła zgodę na zmianę Traktatów Europejskich.

2023-10-25, 15:27

Szydło o zmianie unijnych traktatów: odbije się to negatywnie na życiu każdego Europejczyka
Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przyjęła raport, określający głębokie zmiany unijnych traktatów. Foto: X@BeataSzydlo; PAP/Albert Zawada

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło napisała w serwisie X, że zmiana oznacza utworzenie federacji rządzonej z Brukseli. "Demokratyczne prawa mieszkańców krajów Unii zostaną zastąpione decyzjami brukselskiej Egzekutywy" - oceniła.

"Brukselska Egzekutywa"

W dołączonym do postu wideo, europoseł PiS Beata Szydło powiedziała, że zmiany Traktatów Europejskich, forsowane w PE, odbiją się negatywnie na życiu każdego Europejczyka. W rozmowie poprosiła słuchaczy, żeby pilnie śledzili jakie zmiany proponuje lewicowo-liberalna większość w europarlamencie.   

- Teraz jest czas, żebyście się tym zainteresowali - powiedziała Szydło. 

REKLAMA

Posłuchaj

B. Szydło o zmianie unijnych traktatów: odbije się to negatywnie na życiu każdego Europejczyka (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

B. Szydło o zmianie unijnych traktatów: trzeba powstrzymać to szaleństwo (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

  

Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przyjęła raport, określający głębokie zmiany unijnych traktatów, w tym Traktatu o Unii i Traktatu o Funkcjonowaniu Unii.

Chodzi między innymi o odebranie państwom prawa weta w 65 przypadkach, na przykład w sprawach polityki bezpieczeństwa, polityce zagranicznej i obronnej i przesunięcie wielu kluczowych kompetencji państw narodowych do Brukseli. Obowiązkową walutą dla krajów członkowskich ma się stać euro.

REKLAMA

Odchudzony ma być skład Komisji Europejskiej, jednak jej rola ma być wzmocniona, a komisarzy ma mieć wyłącznie 15 krajów. Pojawia się też tak zwana autonomia strategiczna, wprowadzone ma być pojęcie gender. Nowe traktaty mają być przyjmowane przez 4/5 państw.

Za przyjęciem Rezolucji PE w sprawie Zmian w Traktatach UE głosowało 20 członków komisji, 6 przeciw.

Czytaj również:

Plany federalizacji UE

REKLAMA


IAR/mm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej