RSV zagraża życiu dzieci. Krajowa konsultant ds. epidemiologii: potrzeba upowszechnić profilaktykę

Profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowa konsultant do spraw epidemiologii, poinformowała w środę, że połowa zakażeń wirusem RS dotyka dzieci poniżej dwóch lat. Trzy czwarte z nich jest hospitalizowanych, dlatego naukowcy postulują, by te, które przeszły RSV były objęte profilaktyką.

2023-10-25, 16:40

RSV zagraża życiu dzieci. Krajowa konsultant ds. epidemiologii: potrzeba upowszechnić profilaktykę
Eksperci sugerują, by wszystkie dzieci od urodzenia objąć profilaktyką RSV . Foto: Jeerapong Tosa-ngad/Shutterstock

Krajowa konsultant do spraw epidemiologii profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz poinformowała, że w tym roku potwierdzono w Polsce ponad 1700 zakażeń wirusem RS, który atakuje drogi oddechowe. Połowa zakażeń dotyczyła dzieci poniżej drugiego roku życia. - RSV jest cztery razy bardziej zakaźny niż wirus grypy, a wśród małych dzieci często prowadzi do hospitalizacji. W świetle tych danych 75 procent populacji, która zachorowała, czyli zarówno seniorów, jak i małych dzieci, wymaga hospitalizacji i była hospitalizowana - dodała.

Profilaktyka RSV także dla noworodków 

Prezes Fundacji Koalicja dla Wcześniaka profesor Maria Borszewska-Kornacka podkreśliła, że celem koalicji jest objęcie profilaktyką wirusa RS nie tylko wcześniaki, lecz także wszystkie noworodki, co pozwoliłoby ograniczyć liczbę infekcji RSV i hospitalizacji z tego powodu. Profesor zaznaczyła, że pojawiają się nowe szczepionki i terapie przeciw RSV. - To są przeciwciała, które możemy podać każdemu noworodkowi, nie tylko wcześniakom, ale także dzieciom urodzonym o czasie. Będzie to tylko jeden zastrzyk, który da ochronę przynajmniej na pół roku - dodała profesor.

Obecnie program jest wybiórczy 

Obecnie wcześniaki objęte profilaktyką RSV wymagają padania zastrzyku co miesiąc. W sezonie zachorowań jest to od trzech do pięciu dawek.
Od początku wprowadzenia w Polsce programu profilaktyki RSV w ciągu 15 lat objęto nim ponad 27 tysięcy dzieci. Są to głównie wcześniaki i dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną. Od września do programu włączono też dzieci z wrodzonymi wadami serca.
80 procent dzieci hospitalizowanych z powodu infekcji RSV to te, które urodziły się o czasie i są zdrowe, więc nie zostały objęte programem profilaktyki RSV.

Posłuchaj
00:30 12626781_1.mp3 Prezes Fundacji Koalicja dla Wcześniaka profesor Maria Borszewska-Kornacka podkreśliła, że celem koalicji jest objęcie profilaktyką wirusa RS nie tylko wcześniaków, lecz także wszystkich dzieci (IAR)
 

Posłuchaj

80 procent dzieci hospitalizowanych z powodu infekcji RSV to te, które urodziły się o czasie i są zdrowe, więc nie zostały objęte programem profilaktyki RSV (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej