Premier Morawiecki z Brukseli: nie ma zgody na nielegalną migrację, nasz punkt widzenia został uszanowany

2023-10-27, 15:10

- W konkluzjach Rady Europejskiej znalazły się zapisy mówiące o tym, że elementem obrony przed ekstremizmem, obrony bezpieczeństwa jest walka z terrorystami, z przemytem ludzi jako zarzewiem terroryzmu - poinformował w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Jak przekazał Morawiecki, w konkluzjach Rady Europejskiej znalazły się zapisy mówiące o tym, że elementem obrony przed ekstremizmem, obrony bezpieczeństwa jest walka z terrorystami, z przemytem ludzi jako zarzewiem terroryzmu.

- Tak jak zapowiadaliśmy, Polska broniła tego stanowiska. Bardzo wiele państw przyjęło taki punkt widzenia. Te nasze postulaty, o których mówiliśmy, znalazły potwierdzenie w konkluzjach Rady Europejskiej - podkreślił szef rządu.

 Nie chcemy, by Niemcy, Francuzi, czy Holendrzy decydowali o polityce imigracyjnej; oni chcą wdrożyć pakt migracyjny, którego częścią jest przetransportowanie, również do Polski, setek tysięcy nielegalnych imigrantów; chcemy móc w Polsce o tym decydować - powiedział w piątek premier.

REKLAMA

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki: tak dla ochrony granic UE, nie dla nielegalnej imigracji (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

"Konflikt izraelsko-palestyński został wreszcie przeanalizowany we właściwym świetle"

- O ile wcześniej musieliśmy bardzo mocno stawiać kwestię naszego polskiego weta w tej sprawie, o tyle tutaj - chyba pod wpływem wydarzeń na Bliskim Wschodzie - bardzo wiele państw zdało sobie sprawę z tego przed jakimi ryzykami stajemy - dodał.

Zdaniem szefa polskiego rządu, "konflikt izraelsko-palestyński, który był dogłębnie przez nas omawiany, jest wreszcie przeanalizowany we właściwym świetle". Jak wyjaśnił, "to znaczy, że wiązać się z nim będzie ogromna fala migracji". - Tym razem w konkluzjach wskazuje się na możliwość przetransportowania wszystkich trendów terrorystycznych do Europy, czyli pojawienia się bojowników islamskich wraz z falami migracyjnymi - powiedział.

- Dzięki naszej konsekwentnej polityce nasz punkt widzenia został uszanowany. (...) Teraz mamy do czynienia z zapisami, które pokazują, że jeśli pojawi się nielegalny imigrant, taki którego państwo nie akceptuje, to mamy prawo do deportacji go do kraju pochodzenia - poinformował premier.

- "Tak" - dla ochrony granic zewnętrznych. "Nie" - dla nielegalnej imigracji i wiążącej się z nielegalną imigracją sprawy przemytu ludzi - ogłosił Morawiecki. - Od wielu miesięcy mówię na posiedzeniach Rady Europejskiej o konieczności skoncentrowania się na ochronie granice zewnętrznych, walce z przemytnikami i aktywnej polityce deportacji, jeżeli już pojawią się nielegalni imigranci - powiedział.

REKLAMA

W czasie drugiego dnia szczytu w Brukseli unijni przywódcy rozmawiali między innymi o wsparciu dla Ukrainy. Unia Europejska i jej państwa członkowskie będą w dalszym ciągu zapewniać Ukrainie trwałe wsparcie wojskowe, w szczególności z wykorzystaniem Europejskiego Funduszu Pokojowego - brzmi fragment przyjętych wniosków poświęconych Ukrainie.

Plany federalizacji UE

Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przyjęła raport, określający głębokie zmiany unijnych traktatów, w tym Traktatu o Unii i Traktatu o Funkcjonowaniu Unii.

Chodzi między innymi o odebranie państwom prawa weta w 65 przypadkach, na przykład w sprawach polityki bezpieczeństwa, polityce zagranicznej i obronnej i przesunięcie wielu kluczowych kompetencji państw narodowych do Brukseli. Obowiązkową walutą dla krajów członkowskich ma się stać euro.

Odchudzony ma być skład Komisji Europejskiej, jednak jej rola ma być wzmocniona, a komisarzy ma mieć wyłącznie 15 krajów. Pojawia się też tak zwana autonomia strategiczna, wprowadzone ma być pojęcie gender. Nowe traktaty mają być przyjmowane przez 4/5 państw.

REKLAMA

Za przyjęciem Rezolucji PE w sprawie Zmian w Traktatach UE głosowało 20 członków komisji, 6 przeciw.

Czytaj również:

jp/dn/IAR/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej