Wojna w Izraelu. Szef MSZ: robimy wszystko, by Polacy uwięzieni w Strefie Gazy znów byli bezpieczni
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zapewnił, że pracownicy polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej oraz centrali MSZ dokonują wszelkich starań, aby pomóc uwięzionym w Strefie Gazy Polakom wydostać się z terytorium objętego działaniami wojennymi. "Robimy wszystko, by znów byli bezpieczni" - napisał w mediach społecznościowych.
2023-11-01, 11:33
Zbigniew Rau dodał, że obie strony konfliktu powinny natychmiast zaprzestać działań wojennych i umożliwić ludności cywilnej bezpieczne opuszczenie Strefy Gazy.
Dzisiaj jedyne przejście graniczne pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem zostało otwarte dla kilkudziesięciu rannych Palestyńczyków i obcokrajowców. Od wybuchu wojny w Izraelu granica była zamknięta. Nie wiadomo, na jak długo przejście zostało otwarte. Egipskie służby bezpieczeństwa poinformowały, że dziś będzie mogło przekroczyć je 81 rannych Palestyńczyków i ponad 500 obcokrajowców.
W Strefie Gazy brakuje łączności
W Strefie Gazy ponownie brakuje łączności telefonicznej i internetu. O awariach, powodujących praktycznie wyłączenie sieci poinformowała dziś Palestyńska agencja telekomunikacyjna. To druga taka przerwa w ostatnich dniach.
Internet i sieć telefoniczna zostały całkowicie wyłączone w zeszłym tygodniu, ale przywrócono je w weekend. Hamas oskarżył wówczas Izrael o spowodowanie zawieszenia działalności sieci w celu, jak to określono - "ukrycia masakry, przeprowadzanej w Strefie Gazy". Palestyński dostawca usług telekomunikacyjnych Jawwal informował, że przyczyną przerw były izraelskie bombardowania i brak prądu.
REKLAMA
Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus oznajmił wcześniej, że utracono kontakt z personelem WHO, placówkami służby zdrowia i ich pracownikami. Również organizacja humanitarna Czerwony Półksiężyc oświadczyła, że utraciła kontakt z salą operacyjną w mieście Gaza.
Elon Musk ogłosił w sobotę, że jego satelitarny system komunikacji Starlink "będzie wspierać łączność z uznanymi na arenie międzynarodowej organizacjami pomocowymi w Gazie". Z kolei Izrael zagroził, że zrobi wszystko w celu uniemożliwiania korzystania z sieci na terenie Strefy Gazy. Politycy tego państwa argumentowali, że system będzie wykorzystywany przez Hamas lub inne organizacje terrorystyczne.
- "Uderzyliśmy w 11 tys. celów w Gazie". Izrael podsumował swoje działania od początku wojny
- "Powtórzyłem potępienie dla zabijania ludności cywilnej". Zbigniew Rau po spotkaniu z ambasadorami krajów arabskich
- Szef MSZ w Luksemburgu: należy odróżnić Palestyńczyków od terrorystów z Hamasu
***
REKLAMA
IAR/łl
REKLAMA