Przeciw elektrowni atomowej: projekt w pośpiechu, jak w Czarnobylu
Białoruska Kampania Antyjądrowa w liście otwartym pisze, że należy wyciągnąć lekcję z wydarzenia w Japonii i przyznać, że nie ma bezpiecznych elektrowni atomowych.
2011-03-14, 11:38
Posłuchaj
Informacje na temat Białorusi: Raport Białoruś
Dotychczas szerzej nie znana Białoruska Kampania Antyjądrowa wezwała władze Mińsku, by zrezygnowały z planów budowy elektrowni atomowej. Autorzy petycji apelują o wyciagnięcie wniosków z awarii siłowni tego rodzaju w Japonii.
- Zwracamy się do białoruskich władz z prośbą o zrezygnowanie z planów budowy elektrownii atomowej, szukania możliwości modernizacji tradycyjnej energetyki i rozwoju odnawialnych źródeł energii - czytamy w liście.
Autorzy petycji zwracają uwagę, że w okolicach miasteczka Astrawiec przy granicy z Litwą, gdzie planowana jest budowa białoruskiej elektrowni atomowej, w 1909 roku miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 7 stopni, największe na Białorusi. Sygnatariusze zarzucają "lobbystom atomowym" na Białorusi, że ci "uważają, iż elektrownia będzie bezpieczna, choć na prace projektowo-badawcze przeznaczyli tylko pół roku". Dodają: "Chcemy przypomnieć, że pospieszne opracowanie dokumentacji projektowej bloków w Czarnobylu było jedną z przyczyn katastrofy".
REKLAMA
Radio Swaboda poinformowało, że w ramach Białoruskiej Kampanii Antyjądrowej pod apelem do władz w Mińsku podpisali się: białoruska organizacja ekologiczna Ekadom, rosyjska grupa Ekooborona i komitet ruchu Uczeni o Białorusi bez atomu.
Białoruś i Rosja przygotowały wstępne porozumienie o budowie elektrowni atomowej i według zapowiedzi rosyjskiego Rosatomu dokument ma być podpisany w maju. We wrześniu miałyby się rozpocząć prace ziemne. Jednocześnie Białoruś ubiega się o kredyt od Rosji w wysokości 9 mld dolarów na budowę siłowni. Za przyspieszeniem budowy opowiedział się niedawno prezydent Alaksandr Łukaszenka. Zalecił, by w ciągu najbliższych pięciu lat jej budowę "rozwinąć na pełną skalę".
agkm
REKLAMA