Msza Święta Polaków w Paryżu. Modlono się za zmarłych
W niedzielę w polskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu odprawiona została msza św. w jęz. polskim dla Polaków mieszkających we Francji. Polacy modlili się również za zmarłych rodaków na cmentarzu w paryskim Thiais.
2023-11-06, 02:47
Nabożeństwo, któremu przewodniczył rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, ks. Bogusław Brzyś, a homilię wygłosił rektor Seminarium Polskiego w Paryżu ks. Paweł Pietrusiak, transmitowane było przez telewizję Polonia.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny został przekazany polskiej wspólnocie w 1844 r. Jak podkreślił proboszcz parafii, ksiądz Łukasz Skawiński, od tamtego czasu jest to ważne polskie miejsce w Paryżu.
Modlitwa za zmaryłych
Po mszy św. wierni zgromadzili się na cmentarzu w paryskim Thiais, żeby pomodlić się za zmarłych rodaków. - Gromadzimy się na tym cmentarzu przy grobach bliskich i znajomych. Naszą miłością ogarniamy też tych, których groby znajdują się na innych cmentarzach, w miejscach dalekich, w Polsce, a może też w miejscach nieznanych - powiedział prowadzący modlitwę wikariusz parafii na "Concorde" ks. Jan Dziedzina. Dodał, że zarówno żyjących, jak i tych, którzy już zmarli, przenika nadzieja zmartwychwstania.
Cmentarz w Thiais jest drugim co do wielkości cmentarzem Paryża. W kwaterach 104 i 105 spoczywają osoby niezidentyfikowane albo niemające środków na pochówek. Oprócz grobów katolickich w Thiais są też groby prawosławne, żydowskie i muzułmańskie. W kwaterach 98 i 100 znajdują się groby Polaków - przypomina portal PMK Polskifr.fr.
REKLAMA
W całej aglomeracji paryskiej mieszka ok. 70 tys. Polaków i osób polskiego pochodzenia.
- W regionie paryskim jest kilkanaście polskich parafii, ale nasza jest najliczniejsza. Naszym celem jest parafia ożywiona duchem misyjnym - miejsce, gdzie nie tylko przekazuje się wiarę, ale daje świadectwo miłości. Jesteśmy otwarci na każdego, tu liczy się każdy człowiek - powiedział ks. Łukasz Skawiński.
W 1844 roku arcybiskup Paryża Denys Auguste Affre przekazał świątynię Polskiej Misji Katolickiej. Kościół stał się centrum dla polskiej diaspory we Francji. Od tej pory w świątyni zaczęły pojawiać się ślady polskości, od tablic epitafijnych po kopie polskich ikon i słynne popiersie Jana Pawła II, podarowane przez fundację jego imienia w 20. rocznicę pontyfikatu papieża (1998 r.).
- Prof. Szwagrzyk: w Dniu Wszystkich Świętych pamięć o polskich ofiarach jest naszym obowiązkiem
- Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny na antenach Polskiego Radia
dz/PAP, IAR
REKLAMA