Nagrody Mediów Publicznych 2023. Poznaliśmy nominowanych w czterech kategoriach
Poznaliśmy kapituły i nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych. Jest to idea prowadzona przez Telewizję Polską we współpracy m.in. z Polskim Radiem i Polską Agencją Prasową. Celem jest promowanie myśli budującej polską świadomość, w każdej możliwej formie. Podczas gali, która odbędzie się 12 listopada, zostaną docenione osoby, które w sposób szczególny przysłużyły się polskiej kulturze.
2023-11-07, 10:37
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański ocenił, że kandydatury nominowanych podkreślają rangę mediów publicznych.
Posłuchaj
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański: bez mediów publicznych kultura w Polsce byłaby o wiele słabsza (IAR) 0:30
Dodaj do playlisty
Krzysztof Czabański podkreślił, że bez mediów publicznych polska kultura byłaby uboższa.
Posłuchaj
Krzysztof Czabański: nikt tak nie wspomaga twórców kultury jak media publiczne (IAR) 0:28
Dodaj do playlisty
Nagrody o szczególnym znaczeniu dla Polskiego Radia
Także prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreślała podczas konferencji prasowej zapowiadającej galę wręczenia Nagród Mediów Publicznych 2023, że inicjatywa ta umożliwia nadawcom publicznym promowanie najbardziej istotnych wartości naszej kultury.
REKLAMA
Dodała, że szczególnie ważną dla Polskiego Radia kategorią Nagród Mediów Publicznych jest "Muzyka". Zaznaczyła, że nominowane zostały osoby wybitne, prezentujące wszelkie gatunki muzyczne.
Posłuchaj
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska: muzyka jest tkanką Polskiego Radia (IAR) 0:25
Dodaj do playlisty
Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są w czterech kategoriach: "Muzyka", "Słowo", "Idea" i "Obraz". Poznaliśmy wszystkich nominowanych do nagród.
NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH 2023 – KATEGORIA "OBRAZ"
KAPITUŁA
Anna Popek (przewodnicząca Kapituły), Przemysław Babiarz, Jerzy Kopański, Paweł Rzewuski, Aneta Woźniak.
NOMINOWANI
Michał Kwieciński - jeden z najbardziej cenionych i doświadczonych producentów i reżyserów w Polsce. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Założyciel domu produkcyjnego Akson Studio. Producent seriali i filmów, m.in. nominowanego do Oscara filmu Andrzeja Wajdy "Katyń", głośnego "Miasta 44" oraz docenionego przez krytykę i publiczność "Filipa". Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.
REKLAMA
Marek Bukowski - reżyser, scenarzysta, producent, aktor. Zagrał kilkadziesiąt ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych, za które otrzymał między innymi nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego oraz dwie Telekamery. Współautor powieści "Najdłuższa noc", na podstawie której powstał serial "Belle Epoque". Wyreżyserował wielokrotnie nagradzane filmy i teatry telewizji: "blok.pl", "Sukces", "Krawiec", a ostatnio obrazy: "Konopacka. Walka o złoto" i "W szachu. Ostatnia rozgrywka". Laureat nagrody "Złoty BohaterOn" 2022 w kategorii "osoba publiczna".
Filip Zylber - reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta, dramaturg, okazjonalnie aktor. Doceniony za film "Pożegnanie z Marią" będący adaptacją opowiadania Tadeusza Borowskiego pod tym samym tytułem. Zrealizował szereg spektakli Teatru TV, m.in. "Disneyland" według Stanisława Dygata (1998), "Pani Hapgood" Toma Stopparda.
Piotr Śliskowski - operator, reżyser. Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych, od roku 2019 jego przewodniczący. Autor zdjęć do seriali, filmów i spektakli. Laureat licznych nagród: za zdjęcia do filmu "Mistrz" na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Plus Camerimage", na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" czy na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".
Filip Zylber i Piotr Śliskowski stworzyli superprodukcję TVP "Dewajtis" wg prozy Marii Rodziewiczówny.
REKLAMA
Prezes TVP Mateusz Matyszkowicz ocenił, że nominowane zostały osoby, dzięki którym obraz często mówi więcej niż słowo.
Posłuchaj
Prezes TVP Mateusz Matyszkowicz o nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz (IAR) 0:17
Dodaj do playlisty
Czytaj także: Nagrody Mediów Publicznych 2022. Leszek Długosz: warto być Polakiem
NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH 2023 – KATEGORIA "SŁOWO"
KAPITUŁA
Radosław Gil (przewodniczący Kapituły), Joanna Siedlecka, Andrzej Mastalerz, Wojciech Tomczyk.
REKLAMA
NOMINOWANI
Ernest Bryll - poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Potwierdza tezę, że poeta im starszy, tym lepszy. Zawsze pisał prosto, bez patosu za to spod serca – o relacjach z ludźmi, rodzimym, kartoflanym Mazowszu, naszej tradycji, przeszłości, duchach naszych przodków - po prostu o Polsce i Polakach. Z powodzeniem tworzy również teksty piosenek, a wiele z nich m.in. Psalm Stojących w Kolejce czy Peggy Brown, stało się wielkimi przebojami.
Krzysztof Masłoń - jeden z najważniejszych krytyków literackich. Autorytet i instytucja - pisze o literatach, literaturze w prasie, w książkach, mówi też w radiu. Zasiada w kapitułach literackich nagród m.in. Nagrody Mediów Publicznych, z niektórych z nich bywa przepędzany za polityczną niepoprawność, nieoszczędzanie mainstreamowych pupilów i noblistów. Prezentowane przezeń sylwetki pisarzy nigdy nie są "oficjalne", podręcznikowe, przeciwnie – zanurzone w historii, zmuszane do moralnych wyborów, które przynosiły im sławę lub infamię, jak głosi tytuł jednej z jego książek.
Antoni Libera - pisarz, tłumacz, reżyser teatralny. Przełożył na język polski wszystkie sztuki teatralne Samuela Becketta, jak również sporą część jego powieści, esejów, wierszy. Fascynację twórczością irlandzkiego autora opisał w książce "Godot i jego cień". Libera reżyseruje również sztuki Becketta - zrealizował ok. 30 spektakli Irlandczyka. Jest autorem kultowej już dziś powieści "Madame" (1998), którą przetłumaczono na kilkanaście języków. W maju 2023 roku został kawalerem Orderu Orła Białego.
NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH 2023 – KATEGORIA "IDEA"
KAPITUŁA
Maciej Mazurek (prezes Zarządu Radia Poznań, przewodniczący Kapituły), prezesi 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.
REKLAMA
NOMINOWANI
Jarosław Jakubowski - poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki, dziennikarz.
Od lat współpracuje z Polskim Radiem PiK. Od lat związany jest również z Polskim Radiem S.A. i Teatrem Telewizji. Umiejętnie łączy różne rodzaje literatury. W swojej twórczości podkreśla ważną rolę historii Polski. Pokazuje, jak przeszłość odbija swój ślad w teraźniejszości, pomaga z większym dystansem spojrzeć na to, co się dzieje obecnie.
Prof. Włodzimierz Bolecki - humanista o ogromnym, wszechstronnym dorobku, zasłużony w propagowaniu literatury i kultury polskiej w kraju i za granicą. Przez lata związany z Instytutem Badań Literackich PAN. Był wiceprezesem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Polonista o interdyscyplinarnym przygotowaniu do głębokiego, wielopoziomowego czytania kultury. Gorący patriota. Wytrawny stylista i mistrz polszczyzny.
Stan Borys - muzyk, kompozytor, aktor i poeta. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich piosenkarzy. Współtworzył grupę Blackout, Bizony, a następnie udanie kontynuował karierę solową. Występował w Teatrze Syrena. Bez wątpienia w jego muzycznej biografii ważny pozostaje rok 1973, gdy szturmem podbijał estrady, konkursy i listy przebojów piosenką "Jaskółka uwięziona". Był autorem audycji Radia dla Ciebie "Rozmowy z samym sobą".
REKLAMA
NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH 2023 – KATEGORIA "MUZYKA"
KAPITUŁA
Piotr Kostrzewa (przewodniczący Kapituły), Marcin Pospieszalski, Halina Mlynkova, Marta Zalewska, Piotr Cugowski
NOMINOWANI
Piotr Baron - saksofonista jazzowy, kompozytor, pedagog. Wielokrotnie wyróżniany na festiwalach jazzowych i umieszczany na czołowych miejscach w licznych plebiscytach. Nagrał ponad 100 płyt z plejadą gwiazd polskiego, ale i zagranicznego jazzu, m.in. z Artem Farmerem czy Eddie Hendersonem. Wielokrotnie nominowany do nagrody muzycznej Fryderyk. Odznaczony brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Marek Piekarczyk - wokalista, autor tekstów, osobowość telewizyjna. Od 1981 roku jest wokalistą legendarnej grupy TSA, pierwszego polskiego zespołu heavymetalowego, który był mocnym głosem kontrkultury lat 80. Współpracował także z Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie wcielał się w rolę Jezusa w musicalu "Jesus Christ Superstar". Nagrał płytę "Źródło", składając muzyczny hołd twórcom polskiego rock and rolla.
REKLAMA
Maria Pomianowska - profesor doktor habilitowany sztuki, instrumentalistka, wokalistka i pedagog. Kompozytorka grająca na sarangi, suce biłgorajskiej, wiolonczeli. Założycielka licznych zespołów muzycznych, m.in. Raga Sangit czy Zespołu Polskiego. Z powodzeniem promuje polską muzykę za granicą, tworząc różnorodne, międzykulturowe projekty, jak choćby "Poland-Pakistan. Sound from two continents". Współpracowała z takimi sławami jak Yo-Yo Ma czy Branford Marsalis.
Muzyka w Polskim Radiu
Warto podkreślić, że od początku 2016 roku do dzisiaj Polskie Radio nadało łącznie 79 912 godzin z utworami śpiewanymi po polsku, z czego:
- 12 080 godzin w Jedynce
- 2927 godzin w Dwójce
- 11 411 godzin w Trójce
Polskie Radio wydało w ciągu ośmiu lat 265 pozycji fonograficznych, z czego:
REKLAMA
- 136 tytułów rozrywkowych
- 47 tytułów jazzowych
- 45 tytułów z muzyką poważną i filmową
- 24 tytuły budujące wspólnotę i tradycję
- 8 tytułów dla dzieci
- 5 tytułów z muzyką folkową
Dodatkowo wspólnie z innymi podmiotami wydano 20 pozycji fonograficznych.
Średnio co 10 dni pojawiało się nowe wydawnictwo Polskiego Radia.
Polskie Radio prowadzi Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie oraz współfinansuje:
- Narodową Orkiestrę Polskiego Radia w Katowicach
- Chór Polskiego Radia w Krakowie
- Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus w Poznaniu.
Od 2016 roku Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie zagrała dla Polskiego Radia 276 koncertów.
REKLAMA
Od 2016 roku do dzisiaj Agencja Muzyczna Polskiego Radia zorganizowała 2523 koncerty studyjne i plenerowe. Polskie Radio S.A. współorganizowało i patronowało najważniejszym festiwalom, konkursom i przeglądom muzycznym o międzynarodowej renomie.
Programy Polskiego Radia wyemitowały w tym czasie 7471 godzin audycji z muzyką koncertową w formie transmisji i retransmisji.
Gala Nagród Mediów Publicznych 2023 odbędzie się 12 listopada. Transmisja w TVP 1 o godz. 21.10.
pr/as
REKLAMA