Ugrupowanie byłego unijnego komisarza w ogniu krytyki. Program narusza praworządność

W Holandii ukazał się raport Holenderskiej Izby Adwokackiej, z którego płyną dość krytyczne wnioski pod adresem większości politycznych ugrupowań startujących 22 listopada w wyborach parlamentarnych. Aż 10 z 18 partii przedstawia propozycje zagrażające lub mogące zagrozić praworządności. 

2023-11-07, 14:10

Ugrupowanie byłego unijnego komisarza w ogniu krytyki. Program narusza praworządność
22 listopada Holendrzy pójdą do wyborów parlamentarnych. We wtorek w ukazał się raport krytykujący program większości tamtejszych ugrupowań politycznych . Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Specjalna komisja składająca się z prawników i naukowców dokonała oceny programów wyborczych ugrupowań politycznych ubiegających się o mandaty w wyborach do izby niższej parlamentu (Tweede kamer).

Zakwestionowane programy partii  

Okazało się, że w dziesięciu z osiemnastu zbadanych programów wyborczych znaleziono propozycje i rozwiązania "bezpośrednio sprzeczne z praworządnością", na przykład ze względu na ryzyko naruszenia podstawowych praw obywateli lub utrudniony dostęp do wymiaru sprawiedliwości.

Najwięcej zastrzeżeń ekspertów wzbudziły propozycje ugrupowań prawicowych. Skrytykowano m.in. Forum na rzecz Demokracji (FvD), farmerską partię BBB oraz populistyczne ugrupowanie Gerta Wildersa (PVV). Skrytykowano także partie koalicji rządowej, liberalną VVD oraz chadecką CDA. Większość uwag dotyczyła kwestii azylu i migracji.

Ugrupowanie unijnego komisarza w ogniu krytyki

W raporcie NOvA pojawiły się słowa krytyki pod adresem programu lewicowej koalicji Partii Pracy (PvdA) i Zielonych (GroenLinks), której liderem jest znany ze sporu z polskim rządem w zakresie praworządności, były komisarz europejski Frans Timmermans.

REKLAMA

Wprawdzie autorzy raportu pozytywnie wypowiadają się o niektórych propozycjach programowych lewicowej listy np. dotyczących wzmocnienia pozycji sygnalistów, jednak wskazują jednocześnie, że w jej programie pojawiła się pozycja mogąca stanowić zagrożenie dla państwa prawa.

"Dzielenie się informacjami w sieciach opieki i bezpieczeństwa przez gminy, szkoły, służbę opieki nad młodzieżą, pracowników młodzieżowych, policję i inne instytucje, powinno być poprzedzone odpowiednimi gwarancjami prywatności, ponieważ nadmierne przekazywanie danych, zwłaszcza dotyczących młodzieży, może stanowić ryzyko naruszenia praworządności" -  czytamy w raporcie.

Czytaj także:

Opracowanie NOvA zostało przygotowane po raz czwarty. Na czele komisji, która nad nim pracowała, stał były sędzia Willem van Schendel. W poprzednim raporcie "czerwone kartki" otrzymało siedem z czternastu partii, których programu poddano analizie.

REKLAMA


PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej