KE bliska nadaniu Gruzji statusu kandydata do Unii. Bruksela stawia jednak Tbilisi warunki
Komisja Europejska zarekomendowała nadanie Gruzji statusu kraju kandydującego do Unii pod warunkiem, że władze w Tbilisi przeprowadzą kluczowe reformy. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
2023-11-08, 13:15
W Brukseli opublikowano raporty dotyczące postępów w spełnianiu unijnych standardów przez kraje aspirujące do Wspólnoty. Ostateczna decyzja co do nadania statusu kandydata należy do unijnych krajów i wymagana jest jednomyślność. Ogłoszą ją przywódcy 27 państw na szczycie w połowie przyszłego miesiąca w Brukseli.
Zaległości w dziewięciu obszarach
W dokumencie poświęconym Gruzji Komisja wyszczególniła dziewięć obszarów, w których konieczne jest nadrobienie zaległości, by Gruzja mogła otrzymać status kandydata do Unii. Jest wśród nich walka z dezinformacją i zagranicznymi manipulacjami wymierzonymi w Unię, dostosowanie do wspólnej, europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony. Komisja oczekuje też między innymi zapewnienia, że przyszłoroczne wybory będą wolne i uczciwe, oraz gwarancji niezależności kluczowych instytucji.
- Ukraińskie MSZ gotowe rozpocząć rozmowy o akcesji do UE. Kijów proponuje termin
- Szef MSZ: proces akcesyjny nie wymaga unijnych reform
- Podsumowanie szczytu UE. Beata Płomecka: kraje różnie stawiają akcent
Bruksela domaga się również reform w wymiarze sprawiedliwości, odpolitycznienia instytucji do spraw walki z korupcją i dogłębnych dochodzeń dotyczących korupcji i przestępczości zorganizowanej. Ograniczanie wpływów oligarchów to także jedno z zaleceń Komisji. Bruksela zwraca też uwagę na konieczność poszanowania praw człowieka i zagwarantowania swobody wypowiedzi i stowarzyszeń. Oczekuje śledztwa w sprawach zagrożenia dla bezpieczeństwa przedstawicieli mediów czy społeczeństwa obywatelskiego.
REKLAMA
IAR/kg
REKLAMA