Rząd wspiera polską wieś. Rolnicy dostaną 22 procent więcej zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku

2023-11-08, 14:24

Rząd wspiera polską wieś. Rolnicy dostaną 22 procent więcej zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku
Rząd opublikował projekt rozporządzenia w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego.Foto: maRRitch/Shutterstock

Rolnicy w 2024 r. dostaną 1,46 zł zwrotu akcyzy od każdego litra wykorzystanego do produkcji rolnej oleju napędowego - przewiduje opublikowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2024 r.

Proponowana stawka zwrotu

"Mając na uwadze ustaloną w projekcie ustawy budżetowej na rok 2024 kwotę 1 mld 663 mln zł przeznaczoną na postępowanie w sprawie zwrotu podatku akcyzowego i jego wypłatę, w projekcie rozporządzenia proponuje się stawkę zwrotu części podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego w wysokości 1,46 zł" - wskazano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Zobacz również:

Dodano, że biorąc pod uwagę dane dotyczące zwrotu podatku akcyzowego, przewiduje się, że powierzchnia użytków rolnych, do której producenci rolni będą ubiegać się w 2024 r. o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej nie powinna przekroczyć 90 proc. powierzchni użytków rolnych objętych systemem jednolitych płatności obszarowych.

Czytaj także na i.pl: Ruszył drugi termin składania wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Za jaki okres zwrot akcyzy?

Zobacz również:

Zgodnie z przepisami zwrot podatku akcyzowego następuje za okresy sześciomiesięczne na podstawie wniosków złożonych przez producentów rolnych do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) wraz z fakturami albo kopiami tych faktur oraz dokumentem wydanym przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

IAR/PAP/PR24/akg

Polecane

Wróć do strony głównej