Nawet 50 tys. Palestyńczyków uciekło z północy na południe Gazy. Izrael na 5 godzin przerwał naloty
Izraelska armia poinformowała, że tysiące Palestyńczyków uciekło w środę z północy na południe Gazy. Wojsko na pięć godzin przerwało naloty, by umożliwić cywilom ewakuację z miejsc, gdzie toczą się najbardziej zacięte walki. Według izraelskich mediów, Egipt prowadzi też rozmowy o całkowitym zawieszeniu broni, choć powodzenie negocjacji nie jest pewne.
2023-11-08, 21:54
Rzecznik izraelskiej armii poinformował w trakcie wieczornej konferencji prasowej, że z północy Gazy na stosunkowo bezpieczne południe uciekło dzisiaj 50 tysięcy cywilów. Wcześniej ONZ szacowała, że na północy i w centrum, czyli w miejscach, które Izrael intensywnie bombarduje, pozostawało około 300 tysięcy cywilów.
Tysiące Palestyńczyków ucieka z północy na południe Gazy
Intensywne walki toczą się w centralnej części Gazy czyli w Gaza City. Izraelscy żołnierze są tam od ponad 24 godzin, a minister obrony Joaw Gallant podkreślał, że jest to najważniejsze miejsce, w którym wojsko chce rozprawić się z Hamasem.
- Całe miasto to największa baza terrorystów, jaką kiedykolwiek zbudowano. To kilometry podziemnych tuneli, które łączą szpitale, szkoły. Tam są stanowiska komunikacji, magazyny broni, a nawet miejsca do spania, wszystko po to, aby atakować obywateli Izraela i naszych żołnierzy - mówił.
Izraelska armia twierdzi, że od początku ofensywy lądowej zniszczono już wejścia do 130 tuneli w całej Gazie.
REKLAMA
Netanjahu: nie będzie zawieszenia broni
Tymczasem Premier Izraela Benjamin Netanjahu ponownie odrzucił możliwość zawieszenia broni w Strefie Gazy. - Chciałbym położyć kres wszelkim fałszywym pogłoskom, które słyszymy z różnych stron, i powtórzyć jedną rzecz: nie będzie zawieszenia broni bez uwolnienia naszych zakładników - oświadczył szef rządu.
Według źródeł zbliżonych do organizacji Hamas, trwają rozmowy o zwolnieniu kilkunastu przetrzymywanych przez nią zakładników, w tym sześciu Amerykanów, w zamian za trzydniowe zawieszenie broni. W tym czasie do Strefy Gazy miałaby zostać dostarczona pomoc humanitarna.
Inne źródła podają, że Katar w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi prowadzi negocjacje w sprawie uwolnienia części zakładników, przetrzymywanych przez Hamas. W zamian za uwolnienie od 10 do 15 zakładników Izrael miałby na dzień lub dwa wstrzymać ze względów humanitarnych działania bojowe.
- Wojna Izraela z Hamasem. Bank Goldman Sachs: może mieć wpływ na gospodarki europejskie
- Gwałtowny wzrost liczby antysemickich incydentów w Holandii. Burmistrz Amsterdamu: to wstyd narodowy
Posłuchaj
IAR/jmo
REKLAMA