Prezes NBP zapewnia: inflacja w Polsce będzie się nadal obniżać
- Cel inflacyjny w wysokości 2,5 procent plus/minus 1 punkt procentowy zostanie osiągnięty pod koniec 2025 roku - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał, że według najnowszej prognozy inflacja będzie nadal spadać.
2023-11-09, 15:44
- Najnowsza projekcja pokazuje, że inflacja w Polsce będzie się nadal obniżać, chociaż jej dalszy spadek - jak przewidywaliśmy już poprzednio w projekcjach - będzie wolniejszy niż dotychczas. (...) Zgodnie z projekcją cel inflacyjny NBP czyli 2,5 proc. +/- 1 pkt proc. będzie osiagnięty dopiero pod koniec 2025 r. Oznacza to, że horyzont powrotu inflacji do celu znacząco się nie zmienił w stosunku do tego, co przewidywaliśmy w lipcu, mimo że obniżyliśmy stopy procentowe - powiedział prezes NBP podczas konferencji prasowej.
Na ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, co oznacza, że główna stopa procentowa pozostała na poziomie 5,75 procent.
- Po pierwsze, po wcześniejszym dostosowaniu przestrzeń do ewentualnych obniżek stóp procentowych w krótkim okresie wyraźnie się zmniejszyła. Dokonaliśmy szybkie dostosowania przez obniżenie o 75 pkt baz. i 25 pkt baz. Nadgoniliśmy to co było niezbędne, żeby nie dusić gospodarki. Po drugie, w ostatnim czasie istotnie wzrosła niepewność co do tempa dezinflacji w kolejnych kwartałach - powiedział Glapiński.
Dodał, że Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, gdyż pozostaje niepewność co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej.
REKLAMA
Według prezesa z obecnej projekcji wynika, że w listopadzie i grudniu spadek inflacji będzie niewielki.
- Z naszej projekcji wynika, że listopad i grudzień, że jeśli będzie spadek, to będzie niewielki spadek inflacji, raczej stabilizacja, a nawet może się zdarzyć niewielki wzrost. Nadal jest narastająca niepewność, zbliżamy się do końca roku i od 1 stycznia nie wiemy co będzie. Nie mogę tego powiedzieć w imieniu całej Rady, nie było wczoraj dyskusji na ten temat. Moje prywatne zdanie jest takie, że trudno mi się spodziewać, po wypowiedziach członków RPP, że uznają, że jest mniejsza niepewność - powiedział Glapiński.
W listopadowej projekcji NBP założono utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność.
- W projekcji założono brak zmian VAT-u na żywność. Jeśli stawka podatku VAT na podstawowe towary wzrośnie na początku roku o 5 proc., czego nie wiemy oczywiście i nie oceniamy prawdopodobieństwa takiej decyzji, to się parametry zmienią, ale może tak nie będzie - dodał Glapiński.
REKLAMA
Nowelizacja budżetu i nowy projekt inflacji
Prezes Glapiński stwierdził także, że jakikolwiek rząd by nie powstał, musi przyjąć obecny budżet na rok przyszły i następnie złożyć nowelizację.
- Pojawia się tutaj – dużymi literami – marzec. W marcu będziemy wszystko wiedzieć, w marcu będzie nowa projekcja (inflacji - PAP), i w marcu będziemy po nowelizacji ustawy budżetowej. I będzie dużo jasności - i proszę do tej projekcji marcowej przywiązać dużą wagę - stwierdził prezes NBP.
Zaznaczył, że decyzje dotyczące polityki finansowej będą wpływać na sytuację gospodarstw domowych oraz na budżet, będą także kształtować koniunkturę i będą wpływać "na to, co nas interesuje w tym budynku, na inflację".
- Przyjęliśmy najrozsądniejszą strategię - przewidujemy na podstawie tego, co jest, i natychmiast będziemy wprowadzać do modelu informacji, które będą pewne - powiedział szef NBP.
REKLAMA
Glapiński podkreślił, że bank centralny jest niezależny i że jego głównym celem jest walka z inflacją, przy zachowaniu tego, „żeby była równowaga wszystkich podstawowych parametrów gospodarczych.
- Niezależnie jaki rząd powstanie, my będziemy współpracować z nim tak samo jak do tej pory - dodał prezes NBP.
Listopadowa projekcja inflacyjna NBP zakłada, że inflacja znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 11,3-11,5 proc. w 2023 r. (wobec 11,1-12,7 proc. w projekcji z lipca 2023 r.), 3,2-6,2 proc. w 2024 r. (wobec 3,7-6,8 proc.), jak podano w komunikacie po posiedzeniu RPP.
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 6,5 proc. w ujęciu rocznym w październiku br.
REKLAMA
Posłuchaj
RPP w tym roku dwukrotnie obniżała stopy - pierwszy raz we wrześniu o 75 pkt. bazowych, a drugi o 25 pkt. bazowych w październiku.
Rezerwy złota służą stabilizacji
- Dokonujemy intensywnych zakupów złota, (...) chcemy dojść do 20 proc. rezerw w złocie, bo czasy są niespokojne, a ratingi międzynarodowe i handel międzynarodowy patrzy, ile rezerw złota ma dany bank. Jeśli ma duże rezerwy i dużą część w złocie znaczy, że to jest wiarygodny kraj (..) i w takim kraju się handluje i inwestuje - podkreślił prezes Adam Glapiński.
- Stopy procentowe pozostają bez zmian. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
- Eksperci: decyzja RPP wskazuje na oczekiwanie na decyzje finansowe nowego rządu
PR1/PAP/IAR/ISBnews.pl/mk/Justyna Golonko
REKLAMA