Stopy procentowe pozostają bez zmian. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, poinformował bank centralny. Oznacza to, że główna stopa procentowa pozostaje na poziomie 5,75 procent. 

2023-11-08, 15:09

Stopy procentowe pozostają bez zmian. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
Rzecznik NBP zaznaczył, że jeśli ktoś chciałby podważyć działania banku centralnego, to powinien zwrócić uwagę na opinie Europejskiego Banku Centralnego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Foto: Flickr/NBP

Ankietowani przed posiedzeniem analitycy spodziewali się obniżki stóp o 25 pkt. baz. 

"Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;

- stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;

- stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;

- stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;

- stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej " - czytamy w komuniacie. 

W czwartek 9 listopada o godz. 15.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.

REKLAMA

Obecnie stopa referencyjna NBP pozostaje na poziomie 5,75 proc. RPP w tym roku dwukrotnie obniżała stopy - pierwszy raz we wrześniu o 75 pkt. bazowych, a drugi o 25 pkt. bazowych w październiku.

Zdaniem RPP

"W warunkach osłabionej koniunktury na świecie, również w Polsce dynamika aktywności gospodarczej pozostaje niska, choć część danych sygnalizuje jej stopniowy wzrost. We wrześniu 2023 r. sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa obniżyły się w ujęciu rocznym, choć skala spadku sprzedaży detalicznej była mniejsza niż w poprzednich miesiącach. Jednocześnie dynamika produkcji budowlano-montażowej wzrosła. Mimo osłabionej dynamiki aktywności gospodarczej utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy, w tym niskie bezrobocie. Choć liczba pracujących pozostaje wysoka, to roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw wyhamowała" - czytamy w komunikacie. 

Uwzględniając dane GUS, można szacować, że w październiku po raz kolejny obniżyła się także inflacja bazowa. We wrześniu br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu pozostały niższe niż przed rokiem, potwierdzając wygasanie większości zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej.

"Wraz z niską dynamiką aktywności gospodarczej będzie to oddziaływać w kierunku dalszego spadku dynamiki cen dóbr konsumpcyjnych w kolejnych kwartałach" - czytamy także. 

REKLAMA

Decyzja RPP, a sytuacja gospodarcza

Rada ocenia, że napływające dane wskazują na niską presję popytową i kosztową w polskiej gospodarce, która w warunkach osłabionej koniunktury i spadku presji inflacyjnej za granicą oddziaływać będzie w kierunku stopniowego spadku krajowej inflacji.


Posłuchaj

Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP ocenia czemu RPP zostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie ( Ekspres gospodarczy Justyna Golonko PR1) 5:17
+
Dodaj do playlisty

 

"Biorąc pod uwagę dokonane w poprzednich miesiącach dostosowanie stóp procentowych NBP, a także niepewność co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej oraz jej wpływu na inflację, Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie" - czytamy także.

Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki.

REKLAMA

"Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym" - podano również 

Listopadowa projekcja inflacji i PKB

Jak podano w komunikacie Rada zapoznała się także z wynikami listopadowej projekcji inflacji i PKB z modelu NECMOD.

"Zgodnie z projekcją - przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 23 października 2023 r. - roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 11,3 - 11,5 proc. w 2023 r. (wobec 11,1 - 12,7 proc. w projekcji z lipca 2023 r.), 3,2 - 6,2 proc. w 2024 r. (wobec 3,7 - 6,8 proc.) oraz 2,2 - 5,3 proc. w 2025 r. (wobec 2,1 - 5,1 proc.)" - czytamy w komunikacie.

Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale -0,1 - 0,6 proc. w 2023 r. (wobec -0,2 - 1,3 proc. w projekcji z lipca 2023 r.), 1,9 - 3,8 proc. w 2024 r. (wobec 1,4 - 3,3 proc.) oraz 2,4 - 4,7 proc. w 2025 r. (wobec 2,1 - 4,4 proc.). Kształtowanie się inflacji, zarówno w krótkim jak i średnim okresie, jest obarczone niepewnością, w tym związaną z przyszłą polityką fiskalną i regulacyjną, podano także. 

REKLAMA

Zdaniem ekonomistów

Według analityków z Polskiego Instytutu Ekonomicznego kolejnego ruchu ze strony Rady Polityki Pieniężnej obniżającej stopy procentowe należy oczekiwać w przyszłym roku. 

"Widzimy sygnały ożywienia gospodarczego, niestety z dominującym udziałem konsumpcji a więc wraca inflacjogenna struktura wzrostu gospodarczego. Po drugie polityka fiskalna jest i będzie ekspansywna, a Polska w 2024 roku może mieć jeden z najwyższym deficytów budżetowych w UE" - napisał główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafal Benecki do decyzji RPP.  

"Z opublikowanego dziś komunikatu po posiedzeniu RPP wynika, że głównym powodem pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie (podczas gdy rynki finansowe spodziewały się ich obniżki o 25 pkt. bazowych), była niepewność co do przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej, która może mieć duży wpływ na inflację w 2024 r. Chodzi, jak się można domyślać, o decyzje dotyczące tarcz antyinflacyjnych od 1 stycznia 2024 r. (czy będą one podtrzymane, czy może zdejmowane lub modyfikowane) oraz politykę dotyczącą transferów socjalnych, zmian podatkowych itp." - uważa główna ekonomista Banku Pocztowego Monika Kurtek. 

Jej zdaniem dzisiejsza decyzja RPP sugeruje, że do marca przyszłego roku, czyli do kolejnego Raportu o Inflacji NBP, stopy nie zostaną już zmienione.

REKLAMA

"Wzrosło jednocześnie prawdopodobieństwo, że pozostaną one na obecnych poziomach przez cały przyszły rok, jako że odbijający popyt w gospodarce (i ogólna poprawa koniunktury), w warunkach ekspansywnej polityki fiskalnej, będzie rodzić ryzyko powrotu inflacji do wyższych poziomów nawet wtedy, gdy tarcze antyinflacyjne zostaną z nowym rokiem przedłużone"  -podsumowała w komentarzu Kurtek.

Czytaj także:

PAP/IAR/ISBnews/PR24.pl/mk/PR1/Justyna Golonko

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej