Syreny alarmu przeciwlotniczego podczas składania wieńców na Cmentarzu Orląt Lwowskich
Obchody polskiego Narodowego Święta Niepodległości we Lwowie rozpoczęły się w sobotę uroczystą mszą świętą w katedrze łacińskiej. Następnie uczestnicy przeszli na Cmentarz Obrońców Lwowa, zwany też Cmentarzem Orląt Lwowskich. Podczas składania wieńców na płycie głównej z napisem "Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę" rozległ się alarm przeciwlotniczy.
2023-11-11, 21:09
Jak relacjonuje portal Kuriera Galicyjskiego, uroczystości 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Metropolitalnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie. Przewodniczył jej metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.
"O wolność trzeba dbać i trzeba się modlić o nią"
- Przeżywamy wojnę na Ukrainie. Wiemy, że o wolność trzeba dbać i trzeba się modlić o nią. W tej chwili na wschodzie odprawiany jest pogrzeb Macieja Bednarskiego - Polaka, który walczył w obronie Ukrainy. Dziękujemy więc Bogu za wolność i niepodległość Polski i prosimy, by Bóg zachował ją od zła. Modlimy się za tych, którzy walczyli w obronie Polski, aby Bóg wynagrodził ich poświęcenie w niebie - powiedział ks. prałat Jan Nikiel, proboszcz katedry lwowskiej.
Syreny alarmu przeciwlotniczego dla Lwowa
Druga część uroczystości miała miejsce na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Przy zbiorowej mogile nieznanych żołnierzy stanęła warta honorowa lwowskich harcerzy oraz poczty sztandarowe polskich towarzystw, organizacji i szkół. Konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, konsulowie i pracownicy konsulatu, a także delegacje polskich towarzystw i organizacji ze Lwowa i obwodu lwowskiego złożyli biało-czerwone wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wspólnie odśpiewano hymn i "Rotę".
Podczas składania wieńców na Cmentarzu Orląt Lwowskich zawyły syreny alarmu przeciwlotniczego dla Lwowa.
REKLAMA
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy.
PAP/ka
REKLAMA