"Polska utraciłaby suwerenność". Marcin Mastalerek o skutkach federalizacji Europy

2023-11-12, 14:46

"Polska utraciłaby suwerenność". Marcin Mastalerek o skutkach federalizacji Europy
Marcin Mastalerek ocenił, że federalizacja UE oznaczałaby utratę przez Polskę suwerenności. Foto: Shutterstock/ PR

- Są plany w Europie i są takie formacje, które chcą federalizacji Unii Europejskiej - powiedział w Polsat News szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek, odnosząc się do przemówienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o "anihilacji" polskiego państwa. - Jeżeli plan organizacji federalizacji Europy, czy federacji europejskiej zostałby zrealizowany, to oczywiście Polska utraciłaby suwerenność - dodał.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił w piątek wieczorem na placu Piłsudskiego w Warszawie, że "jest już przygotowany plan, konkretny plan, którego wprowadzenie w życie przez Unię Europejską, prowadziłoby nie tylko do pozbawienia nas niepodległości, nie tylko pozbawienia nas suwerenności, ale wręcz do anihilacji polskiego państwa". - Stalibyśmy się terenem zamieszkiwania Polaków, rządzonym z zewnątrz, bo taki plan został przyjęty przez Komisję Konstytucyjną Parlamentu Europejskiego - powiedział prezes PiS. Nazwał też PO partią niemiecką.

O te słowa prezesa PiS zostali zapytani w niedzielę w Polsat News politycy różnych opcji politycznych. Szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek zwrócił uwagę, że "mówimy o konkretnym planie przygotowanym przez Komisję Konstytucyjną PE". - Po prostu są plany w Europie i są takie formacje, które chcą federalizacji Unii Europejskiej - zaznaczył Mastalerek. Na pytanie, czy te plany uzasadniają słowa, że Polska jest tak naprawdę w przed dzień utraty niepodległości, szef Gabinetu Prezydenta odparł: "Jeżeli plan organizacji federalizacji Europy, czy federacji europejskiej zostałby zrealizowany, to oczywiście Polska utraciłaby suwerenność".

Zdaniem posła PiS Radosława Fogla, prezes Kaczyński jasno przedstawił pewien projekt, który jest faktem. - Faktem jest, że propozycje takich poprawek do traktatów są wpisane, zostały przyjęte przez Komisje Konstytucyjną PE, a za chwilę trafią na posiedzenie plenarne - powiedział Fogiel.

Zapewnienia posła PSL

W ocenie wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego (PSL), "prezes PiS Jarosław Kaczyński przechodząc - de facto - do opozycji formułuje i definiuje wroga jako UE". Polityk ocenił też, że prezes PiS "podprogowo" buduje retorykę obalenia rządu PiS na wzór gabinetu Jana Olszewskiego. 

- Ani PSL, ani - jestem o tym przekonany - także pozostałym podmiotom budującym teraz koalicję rządową, nawet do głowy nie przyjdzie, żeby godzić się na jakąkolwiek federalizację, czy też pozbawienie uprawnień suwerennych państw. To po prostu godziłoby w istotę istnienia naszego państwa - powiedział Zgorzelski.

Zarzuty obecnej opozycji

Sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński ocenił, że "jest to przemówienie człowieka chorego z nienawiści, chorego ze strachu, chorego z takiej pogardy wobec innych ludzi". 

Zdaniem posłanki Lewicy Katarzyny Kotuli, prezes PiS nie oszalał i doskonale się co mówi. - To, co mnie jednak martwi to, że prezes Kaczyński mówi, że wrogiem jest UE, Niemcy i 11 mln Polaków, którzy zagłosowali na przyszłą koalicję rządową - powiedziała Kotula.

Współprzewodniczący Konfederacji Krzysztof Bosak powiedział, że proces centralizacji UE trwa. - Uważam, że to przemówienie było naznaczone wielką hipokryzją charakterystyczną dla prezesa PiS, to znaczy przez osiem lat ta centralizacja UE została znacząco posunięta do przodu, bardziej niż za Donalda Tuska - ocenił Bosak. Wymienił m.in, że za Tuska nie "przekazano Brukseli kompetencji nakładania europodatków, zaciągania długu na rynku międzynarodowym i obciążania Polaków obowiązkiem spłaty tego długu".

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w Polskim Radiu: uchylenie immunitetu europosłom PiS to orwellowska dyktatura

PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej