"Pozostanie w pamięci jako przyjaciel Polski". Zbigniew Rau wspomina Karela Schwarzenberga

Pozostanie w naszej pamięci jako przyjaciel Polski i zwolennik bliskiej współpracy między narodami Europy Środkowej - napisał w mediach społecznościowych minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau o zmarłym b. ministrze spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Karelu Schwarzenbergu.

2023-11-12, 14:40

"Pozostanie w pamięci jako przyjaciel Polski". Zbigniew Rau wspomina Karela Schwarzenberga
Pozostanie w naszej pamięci jako przyjaciel Polski i zwolennik bliskiej współpracy między narodami Europy Środkowej - napisał w mediach społecznościowych minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Foto: Shutterstock/Josef Pliva

W niedzielę poinformowano, że w wieku 85 lat zmarł w Wiedniu książę Karel Schwarzenberg. Był szefem kancelarii prezydenta Vaclava Havla, szefem MSZ Czech, posłem i senatorem, a także współzałożycielem Forum Dialogu Polsko-Czeskiego. Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RP.

Schwarenberg, który poruszał się na wózku, został przewieziony przed kilkoma dniami z Pragi do szpitala w Wiedniu. Zmarł otoczony rodziną.

"Zmarł Karel Schwarzenberg, były minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej. Pozostanie w naszej pamięci jako przyjaciel Polski i zwolennik bliskiej współpracy między narodami Europy Środkowej. Był inicjatorem Forum Polsko-Czeskiego, które od 15 lat działa na rzecz przyjaźni polsko-czeskiej. Jego rodzinie i przyjaciołom oraz obywatelom Republiki Czeskiej składam najszczersze kondolencje. Niech spoczywa w pokoju" - napisał na platformie X (dawniej Twitter) szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg urodził się w 1937 roku w arystokratycznej rodzinie. Jego ojciec był Czechem, a matka Austriaczką, z domu księżną Furstenberg; to do jej rodziny należał pałac, w którym mieści się obecnie ambasada RP w Pradze.

REKLAMA

W czasie II wojny światowej majątek rodziny był zajęty przez gestapo. Po objęciu władzy przez komunistów w 1948 roku wywłaszczona rodzina wyemigrowała.

Po inwazji wojsk Układu Warszawskiego w 1968 roku Schwarzenberg zaczął wspierać emigrantów z Czechosłowacji. W jednym ze swoich zamków założył Czechosłowackie Centrum Dokumentacji - archiwum zakazanej literatury. W 1984 roku został przewodniczącym Międzynarodowego Helsińskiego Komitetu Praw Człowieka i wspierał m.in. polskich dysydentów.

Po upadku komunizmu w 1989 roku Schwarzenberg wrócił do Czechosłowacji. Został szefem kancelarii pierwszego prezydenta tego kraju Vaclava Havla. Wspierał społeczeństwo obywatelskie. Własnym sumptem ratował niezależne media. Współzakładał partię Tradycja Odpowiedzialność Dobrobyt 09 (TOP09), która obecnie należy do koalicji rządowej.

W 2013 roku zdecydował się na start w pierwszych w Czechach powszechnych wyborach prezydenckich. Dopiero w drugiej turze przegrał z Miloszem Zemanem.

REKLAMA

W latach 2007-2009 i ponownie w latach 2010-2013 był ministrem spraw zagranicznych. Z ówczesnym szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim założył Forum Polsko-Czeskie.

dz/PAP, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej