Maria Pomianowska laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka"
Maria Pomianowska - profesor doktor habilitowany sztuki, instrumentalistka i wokalistka, została laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Nagrodę przyznało Polskie Radio. Gala Nagród Mediów Publicznych odbywa się w siedzibie Telewizji Polskiej.
2023-11-12, 19:14
Maria Pomianowska to kompozytorka grająca na sarangi, suce biłgorajskiej, wiolonczeli. Założycielka licznych zespołów muzycznych między innymi Raga Sangit czy Zespołu Polskiego. Z powodzeniem promująca polską muzykę za granicą, tworząc różnorodne, międzykulturowe projekty, jak choćby "Poland-Pakistan. Sound from two continents". Współpracowała z takimi sławami, jak Yo Yo Ma czy Branford Marsalis.
- Polskie Radio wspiera mnie prawie od czterdziestu lat, moją działalność i twórczość, za co bardzo serdecznie dziękuję - powiedziała prof. Maria Pomianowska odbierając nagrodę. - Rabindranath Tagore powiedział: "Muzyka zaczyna się tam, gdzie kończą się słowa", więc ja już zakończę słowami jeszcze raz dziękując - dodała.
Wśród nominowanych do nagrody byli również: Piotr Baron - saksofonista jazzowy, kompozytor, pedagog oraz Marek Piekarczyk - wokalista, autor tekstów, osobowość telewizyjna.
Tegoroczny laureat Nagrody Mediów Publicznych 2023 w kategorii "Muzyka" został wybrany przez Kapitułę w składzie: Marta Zalewska, Piotr Cugowski, Piotr Kostrzewa, Halina Młynkowa oraz Marcin Pospieszalski.
REKLAMA
Posłuchaj
Pozostałe kategorie
Poza Polskim Radiem nagrodę przyznaje także Telewizja Polska w kategorii "Obraz", a Polska Agencja Prasowa honoruje twórców w kategorii "Słowo". Swoją nagrodę w kategorii "Idea" wręczają też rozgłośnie regionalne.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymują statuetkę oraz nagrodę pieniężną 100 tys. złotych.
Wydawnictwa muzyczne Polskiego Radia
Polskie Radio wydało w ciągu ośmiu lat 265 pozycji fonograficznych, z czego 136 tytułów rozrywkowych, 47 tytułów jazzowych, 45 tytułów z muzyką poważną i filmową, 24 tytuły budujące wspólnotę i tradycję, 8 tytułów dla dzieci i 5 tytułów z muzyką folkową. Dodatkowo wspólnie z innymi podmiotami wydano 20 pozycji fonograficznych.
Średnio co 10 dni pojawiało się nowe wydawnictwo Polskiego Radia.
Radiowe orkiestry
Polskie Radio prowadzi też Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie oraz współfinansuje Narodową Orkiestrę Polskiego Radia w Katowicach, Chór Polskiego Radia w Krakowie, a także Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus w Poznaniu.
REKLAMA
Od 2016 roku Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie zagrała dla Polskiego Radia 276 koncertów. Od 2016 roku do dzisiaj Agencja Muzyczna Polskiego Radia zorganizowała 2523 koncerty studyjne i plenerowe.
Patron festiwali
Polskie Radio współorganizowało i patronowało najważniejszym festiwalom, konkursom i przeglądom muzycznym o międzynarodowej renomie. Programy Polskiego Radia wyemitowały w tym czasie 7471 godzin audycji z muzyką koncertową w formie transmisji i retransmisji.
IAR/fc
REKLAMA
REKLAMA