Wzrost gospodarczy w Polsce. Borys: w 2024 r. zaskoczy pozytywnie
- Realizuje się scenariusz "miękkiego lądowania", wzrost gospodarczy w Polsce w 2024 r. zaskoczy pozytywnie i może wynieść znacząco powyżej 3 proc. - ocenił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
2023-11-14, 11:53
Według wstępnych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 0,4 procent rok do roku w III kwartale 2023 r. wobec 0,6 procent spadku rdr w poprzednim kwartale. Natomiast w ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w III kw. o 1,4 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w III kw. 2023 r. PKB wzrósł o 0,3 proc. rdr.
"Polska gospodarka włącza szybszy bieg. Wzrost gospodarczy w III kw wyniósł 0,4 proc., ale w kolejnych kwartałach powinien być już powyżej 2 proc. Mamy dobre motory wzrostu z perspektywy kontynuacji spadku inflacji w postaci inwestycji rosnących w trendzie ponad 5 proc. i eksportu netto z nadwyżką rachunku obrotów bieżących 0,4 mld euro we wrześniu. Cykl zapasów, konsumpcja i słaby popyt zewnętrzny jeszcze osłabiają koniunkturę, ale szybkie dane i wzrost realnych płac pokazują, że konsumpcja wraca do formy" - napisał na platformie X prezes PFR.
Miękkie lądowanie polskiej gospodarki
"Realizuje się, scenariusz miękkiego lądowania poprzez właściwy policy mix tj. zacieśnienie polityki pieniężnej przy antycyklicznej polityce fiskalnej z deficytem w roku dekoniunktury ok. 5 proc. PKB. Uważam, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2024 zaskoczy pozytywnie i może wynieść znacząco powyżej 3 proc." - dodał Borys.
REKLAMA
Posłuchaj
Według niego dane z krajowej gospodarki po 3 kwartałach 2023 oraz poprawiające się prognozy dla polskiej i światowej gospodarki na 2024 jasno pokazują dwie rzeczy, że Polska gospodarka uniknęła recesji po wywołanym przez Rosję kryzysie energetycznym i wojnie na Ukrainie.
"Nie grozi nam żaden scenariusz stagflacji, ponieważ wzrost PKB w latach 2024-25 istotnie przyspieszy, mamy silny rynek pracy, a inflacja bazowa powinna zejść poniżej 3,5 proc. do końca 2024. Mówiłem o tym wielokrotnie, że straszenie takimi scenariuszami nie miało uzasadnienia, ponieważ ich prawdopodobieństwo było bardzo niskie przy silnych fundamentach i elastyczności naszej gospodarki" - dodał prezes PFR.
Jak podkreślił GUS, dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowywania pierwszego regularnego szacunku PKB za III kwartał 2023 r., który zostanie opublikowany 30 listopada 2023 r.
REKLAMA
- Wzrost gospodarczy w III kwartale. GUS podał wstępne dane
- Polska gospodarka powraca na ścieżkę wzrostu. Słabe perspektywy dla rozwoju UE
- Prezes PFR: stan finansów publicznych w Polsce jest dobry
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA