Rosja terroryzuje migrantami kolejny kraj. Finlandia zapowiada zdecydowane działania
We wtorek minister spraw wewnętrznych Finlandii Mari Rantanen oświadczyła, że "w trybie pilnym przygotuje zarządzenie, na podstawie którego będzie można ograniczyć liczbę przekroczeń granicy z Rosją, zamknąć przejścia graniczne lub zaprzestać przyjmowania podań o azyl".
2023-11-14, 16:12
- Na razie nie koncentrujemy się na liczbie osób, które chcą przekroczyć naszą wschodnią granicę, lecz na samym zjawisku. Liczba migrantów jest na razie niska, ale znacząco wzrosła - oznajmiła szefowa MSW podczas konferencji prasowej w Helsinkach. Jak podkreśliła, celem władz jest zapewnienie bezpieczeństwa państwa.
Dane fińskiej straży granicznej
Fińska straż graniczna poinformowała, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy na granicę z Finlandią przybyło przez Rosję ponad 130 migrantów, pochodzących głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki.
Osoby te nie posiadały ważnych dokumentów uprawniających do wjazdu do UE i przedostawały się w stronę Finlandii głównie na rowerach. Straż graniczna podkreśliła, że dotychczas Rosjanie nie przepuszczali takich osób dalej, lecz teraz się to zmieniło. Tylko w poniedziałek liczba nielegalnych migrantów sięgnęła około 30.
Według pułkownika Mikko Lehmusa z kwatery głównej straży granicznej, ta sytuacja była obserwowana od wielu lat. - Zmienił się profil osób zamierzających przekroczyć granicę. Ich dokumenty nie spełniają wymagań. Zmienił się także model działania służb rosyjskich - zauważył.
REKLAMA
"Rozmowy nie przyniosły rezultatu"
Jak przyznała Rantanen, rozmowy podjęte z władzami Rosji "nie przyniosły rezultatu". - Mamy nadzieję, że służby rosyjskie powrócą do wcześniejszych praktyk granicznych - dodała.
- Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia ze zjawiskiem sterowanej migracji - skomentował z kolei minister obrony narodowej Antti Hakkanen, który zapowiedział, że we wtorek, podczas wizyty w Brukseli, poinformuje o sytuacji na fińskiej granicy sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella.
Media zauważają, że w najbliższym czasie pierwszym środkiem zaradczym mogłoby być skoncentrowanie ruchu azylowego tylko na wyznaczonym przejściu granicznym. Gdyby podań o azyl o udzielenie azylu w Finlandii były setki, to można by następnie dodatkowo ograniczyć ruch na przejściach granicznych lub zamknąć je całkowicie.
- Zamknięcie przejść jest jednak ostatnim środkiem, stosowanym w sytuacjach ekstremalnych - podkreślono podczas wspólnej konferencji prasowej fińskiego MSW i straży granicznej.
REKLAMA
- Szwecję zalewa fala przemocy. Wyślą wojsko do walki z gangami. Tamtejszy premier mówi o "nieudanej integracji"
- Szwedzkie gangi imigrantów groźne też dla sąsiednich krajów. Finlandia bije na alarm
Projekt zabezpieczenia wschodniej granicy
Władze w Helsinkach realizują też projekt zabezpieczenia wschodniej granicy. Jesienią ukończono budowę pierwszego testowego odcinka płotu o długości 3 km przy przejściu w Imatrze. Docelowo w południowo-wschodniej Finlandii, gdzie koncentruje się ruch z Petersburga i Moskwy, zabezpieczonych ma być około 70 km granicy. Budowa kolejnego odcinka płotu powinna rozpocząć się zimą.
Łącznie fińskie władze zamierzają zabezpieczyć około 200 km granicy z Rosją, tj. około 15 proc. całej wschodniej granicy, liczącej ponad 1300 km. Przedsięwzięcie ma zakończyć się do 2026 roku.
ZOBACZ TAKŻE:
REKLAMA
PAP/IAR/jb
REKLAMA